(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Vyše 40 jazdcov prišlo oslaviť svojho patróna na Hubertovu jazdu v Betliari
@ Aktuálne -> Región     Oct 10 2004 - 17:11 GMT
Betliar (TASR) - Jazdou sv. Huberta a honom na symbolickú líšku vzdali v sobotu hold svojmu patrónovi - sv. Hubertovi jazdci v areáli dobového parku Kaštieľa v Betliari v okrese Rožňava.
Na slávnostný nástup a dekorovanie sa ich tentoraz postavilo 42, prevažne z východného Slovenska. Približne tretinu z nich tvorili jazdkyne. V deväťročnej histórii atraktívneho spoločensko-športového podujatia získal už po tretí raz za sebou líščiu trofej 18-ročný jazdec Tomáš Králik z rožňavského jazdeckého klubu Gemgal.

Jazdci najprv v húfe naháňali na čele s takzvaným masterom po parku líšku, ktorú predstavoval jeden z nich s pripnutou líščou kožušinou. Po ukončení naháňačky a odtrúbení halali ôsmi najodvážnejší bojovali o trofej zavesenú nad prekážkou na strome.

Účastníkom jazdy prečítali v úvode reglemet - pravidlá a kto ich porušil, čakal ho večer "posledný súd" a trest, ktorý previnilci vyrovnávali v naturáliách, napríklad čokoládou či nápojmi.

Tradícia Hubertovej jazdy prišla na Slovensko z Anglicka, kde dobová šľachta usporadúvala štvanice na zver. Naše najreprezentačnejšie Hubertove jazdy sú v Topoľčiankach a v Betliari. Podujatie je zároveň oslavou koňa, preto si Gemerčania vybrali za motto podujatia citát: "Boh obmäkčený ľudskou úbohosťou svoju hlavu k premýšľaniu sklonil, krásu, silu a vernosť spojil, dal ľudstvu priateľa - koňa stvoril".


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/