(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Americká firma Plastipak vybuduje v priemyselnom parku v Kechneci nový závod
@ Aktuálne -> Región     Oct 08 2004 - 08:25 GMT
Kechnec (TASR) - Zmluvu o predaji pozemku v priemyselnom parku v Kechneci podpísali vo štvrtok zástupcovia amerického investora - firmy Plastipak Packaging a samosprávy obce.

Podľa zmluvy kupuje americký investor v Kechneci 10 hektárov priemyselného parku. Do výstavby závodu na recykláciu a výrobu plastových fliaš investuje v prvej fáze 20 miliónov USD, čo je 651,8 milióna Sk. Prácu v novom závode, ktorý by mali stavať už na jar, nájde približne 100 ľudí. S výrobou by mohol začať v septembri budúceho roka. Za meter štvorcový pozemku s vybudovanou infraštruktúrou k jeho hraniciam zaplatí investor 50 Sk.

Zmluvu podpísal starosta obce Kechnec Jozef Konkoly a prezident spoločnosť Plastipak Packaging William C. Young. Na stretnutí bol prítomný aj veľvyslanec Spojených štátov amerických na Slovensku Ronald Weiser, ktorý osobne prispel k riešeniu problémov v záverečnej fáze rokovaní.

"Každá takáto zmluva poteší, pretože tvoriť niečo na východnom Slovensku a v iných lokalitách je niečo neporovnateľné. Len keď pre desať ľudí sa vytvorí pracovné miesto, je to pozitívum, a toto ma potešilo o to viac, že ich bude sto," povedal po podpise Konkoly.

Ako zdôraznil starosta, k uzavretiu zmluvy, o ktorej viedli zložité deväťmesačné rokovania, rozhodli predovšetkým environmentálne parametre projektu s využitím progresívnej talianskej technológie, počet pracovných miest, miera zastavanosti pozemku a uprednostnenie miestnych zdrojov zo strany investora. Ako informoval, William Young pozval zástupcov kechneckej samosprávy na návštevu, aby si mohli pozrieť ich prevádzky.

Podľa Younga firma požiadala pri investovaní na Slovensku aj o podporu z recyklačného fondu vo výške 100 miliónov Sk. Zatiaľ ešte neuzavreli rokovania s vládou o štátnych investičných stimuloch. Ako ďalej uviedol, celkové investovanie v Kechneci bude závisieť od vývoja na trhu s plastovými obalmi. Do regiónu prišli okrem iného preto, že do strednej Európy sa sťahujú čoraz viac aj ich najväčší obchodní partneri. V Bratislave už založili pred rokom dizajnérske štúdio, nedávno začal prevádzku závod v Prahe.

Plastipak Packaging je jednou z najväčších amerických spoločností vo výrobe plastových obalov pre sýtené a nesýtené nápoje, potraviny, džúsy, priemyselné, automobilové, čistiace a poľnohospodárske produkty. Na trhu už pôsobí 37 rokov. V tomto roku očakáva obrat približne 1 miliardu USD. Vlani vyrobila a distribuovala pre viac ako 450 odberateľov približne 7,4 miliardy kusov plastových obalov. V USA má 14 závodov, dva závody v Brazílii a jeden v Argentíne.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/