(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
V Čerhove pripravujú tokajské oberačkové slávnosti
@ Aktuálne -> Región     Sep 23 2004 - 14:25 GMT
Trebišov/Čerhov 23. septembra (TASR) - Pohľady do histórie tokajského vinohradníctva, vinárske súťaže, tokajské špeciality a kultúrny program pripravili organizátori pre účastníkov Vinobraneckých slávnosti, ktoré budú 25. septembra v Čerhove v okrese Trebišov.

Čerhovčania majú približne 43 hektárov tokajských viníc. Aj keď tohtoročná úroda tokajských odrôd bolo slabšia, najmä kvôli múčnatke a perenospóre, oberačkové oslavy nemôžu byť chudobnejšie. Vinohradníci totiž nepracovali o nič menej, než po iné roky, uviedol dnes pre TASR riaditeľ Vlastivedného múzea v Trebišove Juraj Žadanský.

Ako informoval, prvá písomná zmienka o viniciach na Zemplíne je z roku 1248, kedy kráľ Belo IV. daroval usadlosť s vinicou spišskému prepoštovi. Prvé ozajstné tokajské víno však vyrobil až v roku 1630 kňaz reformovanej cirkvi Láckó Máthé počas protihabsburských vojen. Podľa historických análov sa dostal do viníc až pri prvých mrazoch, zozbieral už zaschnuté bobule - takzvané cibéby, z ktorých vyrobil prvé tokajské víno asu.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/