(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Košická TU začala nový akademický rok zlúčením s VLA gen. Štefánika
@ Aktuálne -> Školstvo     Sep 20 2004 - 15:19 GMT
Košice 20. septembra (TASR) - Zlúčením s Vojenskom leteckou akadémiou (VLA) generála M.R. Štefánika začala košická Technická univerzita (TU) akademický rok 2004/2005.

Do januára budúceho roka bude bývalá letecká akadémia pôsobiť ako Ústav aeronautiky s vyše 300 dennými a 242 externými študentmi. Neskôr - po akreditácii študijných odborov - sa pretransformuje na Fakultu aeronautiky, informoval dnes novinárov rektor TU Juraj Sinay. Zlúčenie oboch škôl považuje za veľký prínos pre ich alma mater. TU bude jednak pokračovateľom vo výchove v leteckých disciplínach a zachová ich pre mesto Košice, na druhej strane predpokladá Sinay využite synergického efektu pri využití odborného potenciálu oboch vysokých škôl. Zlúčenie ako modelový projekt môže ukázať, ako v budúcnosti integrovať vysoké školy na Slovensku, povedal rektor.

Sinay označil za problém pri zlučovaní skutočnosť, že do dnešného dňa neboli delimitované finančné prostriedky na novú školu, čo môže posunúť prvý výplatný termín jej terajších 119 zamestnancov. Na jej celkový chod budú potrebovať ročne 90 miliónov korún. Študentov sa "nábehové" problémy po zlúčení nedotknú a TU očakáva, že Ministerstvo školstva SR a Ministerstvo financií SR v najbližších dňoch finančnú delimitáciu doriešia. Na TU prechádza z VLA aj majetok v hodnote približne 700 miliónov korún, najmä budovy a pozemky pod nimi. Vo vlastníctve Ministerstva obrany SR ostávajú cesty a infraštruktúra.

Podľa Sinaya sa nepotvrdili obavy z poklesu záujmu o štúdium technických odborov. TU má v súčasnosti vyše 9600 denných a 3311 externých študentov, čo je na úrovni vlaňajšieho roka. Do prvého ročníka zapísali 3675 denných a 984 externých študentov. Za externé štúdium sa na TU platiť nebude. Na pôvodnej úrovni ostávajú zatiaľ ceny ubytovania v študentských domovoch a ceny stravných lístkov.

Za potešujúcu označil rektor aj skutočnosť, že vláda dodržala slovo a uvoľnila pre slovenské vysoké školy 250 miliónov korún, najmä na tovary, služby a doktorandské miesta. Pre TU to znamená navàšenie rozpočtu o 18,5 milióna korún. Zimný semester potrvá do 17. decembra a potom bude škola do 7. januára v útlmovom energetickom režime, ktorý sa jej osvedčil aj v minulosti.

K ďalším novinkám na TU jej rektor uviedol, že vysokú školu ako prvú na Slovensku očakáva v novom akademickom roku certifikačný proces a prechod na systém riadenia kvality podľa normy ISO 9001/2000. Po dlhšom čase začne univerzita koncom roka rozsiahlu investičnú akciu vo svojom areáli - výstavbu Centra knižničných služieb, ktoré si vyžiada náklady 190 miliónov korún. V štádiu príprav je výstavba Technologického parku, dodal Sinay.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/