(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Ornitológovia odchytávajú a krúžkujú pri Drienovci sťahovavé vtáky
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Sep 16 2004 - 01:55 GMT
Drienovec (TASR) - Ornitológovia z východného Slovenska už po šiesty raz roztiahli siete na mokradi pri Drienovci v okrese Košice - okolie, aby zachytili a krúžkami označili vtáky tiahnuce na zimoviská na juh Európy, či do severnej Afriky.
Odchytový tábor so súhlasom Ministerstva životného prostredia SR a pod gesciou Správy Národného parku Slovenský kras potrvá do konca septembra, pričom krúžkovatelia očakávajú rekordný počet odchytených operencov, informoval zoológ Miroslav Fulín z košického Východoslovenského múzea.

Teplé jesenné počasie praje odchytu a do 200 metrov sietí sa doposiaľ chytilo 3 500 vtákov 57 druhov. K najpočetnejším patria sláviky červienky, penice čiernohlavé a drozdy čierne.

Ako uviedol Fulín, z menej známych druhov prelietajú lokalitou vo väčších počtoch mucháriky, žltochvosty, vrchárky, trasochvosty, kolibiariky ale i sojky, čížiky, pinky či glezgy. Ojedinele však bol krúžkom označený aj myšiak lesný, jastrab krahulec, myšiarka ušatá, sova lesná, chrapkáč bodkovaný alebo vlha pestrá.

Doposiaľ za šesť rokov odchytili pri drienoveckej mokradi viac ako 15 tisíc vtákov. K zaujímavejším odchytom patrí glezg a kolibiarik s krúžkom označený pred troma rokmi v Taliansku, alebo rybárik s krúžkom maďarskej krúžkovacej stanice.

Podľa Fulína z vedeckého hľadiska má odchytový tábor význam aj v tom, že ornitológovia majú možnosť s pravidelne odchytiť vtáky krúžkované na tejto lokalite v predchádzajúcich rokoch, a tak meraniami a popisom spoznávať zmeny, ktorými operence počas života prechádzajú. Zistené poznatky poslúžia k spresneniu znalostí o starnutí jednotlivých druhov, o parazitoch či chorobách a pomôžu v kľúčoch na určovanie vtákov k rozlíšeniu pohlavia či veku. Podľa počtu odchytených druhov možno určiť presný začiatok, vrchol a koniec jesenného ťahu jednotlivých druhov. Z vlastných krúžkovancov, ktorých denne na lokalite odchytia aj 60 kusov, sa podarilo chytiť napríklad penicu čiernohlavú a mlynárku dlhochvostú starú približne šesť rokov.

Počtom migrujúcich druhov patrí mokraď pri Drienovci k ojedinelým miestam systematického ornitologického výskumu a je súčasťou medzinárodnej siete a spolupráce ornitológov. Maďarskí kolegovia majú v tomto čase podobný tábor približne 50 kilometrov južnejšie v údolí rieky Bodva a poľskí kolegovia v blízkosti našej severnej hranice pri Dukle, doplnil Fulín.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/