(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Mestskí policajti asistovali pri otvorení školského roka v ZŠ Poľná v Košiciach
@ Aktuálne -> Školstvo     Sep 02 2004 - 16:06 GMT
Košice 2. septembra (TASR) - Pri otváraní nového školského roka na Základnej škole (ZŠ) na Poľnej ulici v košickej mestskej časti Košická Nová Ves, kde prišlo s rodičmi vyše 20 žiakov, asistovali mestskí policajti.

"Je to absurdné. Deti boli vystrašené a bol to hrozný pohľad. Ony k nám s kytičkami a my na nich s policajtmi," priblížila situáciu riaditeľka ZŠ Eva Tkáčiková. Išlo zväčša o rómske deti s rodičmi, s ktorými vedenie školy doposiaľ nemalo žiadne problémy, preto ju prítomnosť polície v škole zaskočila. Škola má byť vyradená so siete škôl, ale celý proces sprevádzal podľa nej administratívny chaos. "K druhému septembru som nedostala žiadne oficiálne písomné rozhodnutie o zrušení či vyradení školy zo siete od zriaďovateľa - Magistrátu mesta Košice (MMK) ani od Ministerstva školstva SR, preto som nemohla neprísť do školy. Zrušenie je totiž spojené s pracovnoprávnymi záležitosťami a ja nemôžem porušiť zákon a poslať ľudí len tak na ulicu," povedala riaditeľka. Povedala, že o situácii informovala MMK a v piatok prídu rodičia s deťmi znovu, aby ich rozdelili na iné školy v Košiciach.

Hovorkyňa Magistrátu mesta Košice (MMK) Zuzana Bobriková uviedla, že až dnes napoludnie dostali definitívne rozhodnutie z MŠ SR o vyradení tejto i ďalších ZŠ v Košiciach zo siete, pričom zriaďovateľ dodržal všetky kroky, ktoré vyžaduje platné legislatíva. O mestským policajtoch uviedla, že ich do školy neposlal MMK, ale privolal ich zastupujúci starosta mestskej časti. "Išli tam v rámci zvýšenej preventívnej činnosti, ktorú polícia robí vždy na otvorenie školského roka a sústreďuje sa hlavne na komunikácie a školy," dodala hovorkyňa. Do areálu školy prišli aj príslušníci PZ, pretože jeden z rodičov pri cúvaní nechtiac poškodil auto riaditeľky.

Pracovník oddelenia školstva MMK Milan Perháč pre TASR spresnil, že návrh na vyradenie ZŠ na Poľnej ulici v Košiciach schválili poslanci Mestského zastupiteľstva v júni kvôli dlhodobému poklesu počtu žiakov. Vlani navštevovalo školu len približne 80 detí.

Časť rozsiahlej poschodovej budovy školy na Poľnej ulici zatiaľ bude využívať Biskupský úrad v Košiciach, ktorý v nej zriadil cirkevné Gymnáziu sv. Edity Steinovej. Dnes ešte v jeho triedach robili posledné úpravy a prvých 46 žiakov zasadne do lavíc 3. septembra po slávnostnom otvorení, spojenom s posvätením priestorov.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/