(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Dzurinda: Postihnutých povodňami v tom vláda samých nenechá
@ Aktuálne -> Región     Aug 06 2004 - 15:43 GMT
Markovce 6. augusta (TASR) - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Martin Pado sa dnes oboznámili s následkami povodní v okrese Michalovce.

V obci Markovce navštívili rómsku osadu kde zaplavilo 11 domov a museli z nej evakuovať takmer 90 obyvateľov. Premiér navštívil dve rómske rodiny - Demeterovcov a Bertovcov, ktorí mali na domčekoch a zariadení najväčšie škody - prakticky všetko museli vyhodiť a zachránili si len televízor.

"To, čo som potreboval vidieť, som videl," povedal Dzurinda. Postihnutých záplavami ubezpečil, že samých ich v tom vláda nenechá. Keďže domčeky nemajú poistené, štát podľa jeho slov prispeje Rómom hlavne na stavebné látky cement a vápno, aby si domčeky mohli svojpomocne a s pomocou samosprávy opraviť.

Ako premiéra informoval prednosta Krajského úradu v Košiciach Ján Dolný, povodňová vlna z Ondavy po pretrhnutí hrádze krátko po deviatej hodine 31. júla zaliala v okrese Michalovce postupne 5400 hektárov územia. Postihnutých bolo šesť obcí - Markovce, Malčice, Petríkovce, Kočanovo, Falkušovce a Obory, pričom z Malčickej časti Hradištská Moľva a z Markoviec evakuovali spolu niekoľko sto ľudí. Väčšina z nich sa už vrátila do svojich domovov, ktoré teraz čistia a upravujú. Škody z povodní, najmä na majetku občanov, poľnohospodárskych plodinách, osobitne kukurici a cukrovej repe i na pretrhnutej hrádzi zatiaľ nie sú známe a vyčíslia ich do dvoch týždňov.

Starostka Markoviec Valéria Eľková vyzdvihla prácu Rómov, ktorých pracuje takmer 90 za aktivačný príspevok na sanačných prácach v obci. Eľková zdôraznila, že obec bude potrebovať hlavne finančnú výpomoc od štátu najmä na kúpu stavebných látok ako je cement a vápno na opravu poškodených domčekov Rómov.

Dzurinda a Pado si priamo na mieste pozreli aj práce na obnove narušeného brehu a hrádze Ondavy pri Markovciach, ktoré robia vodohospodári z košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku. Vodu sa už podarilo vrátiť do pôvodného koryta Ondavy a experti pripravujú projekt na sanáciu samotnej hrádze.

V okrese Michalovce stále platí na Ondave tretí stupeň povodňovej aktivity. K dnešnému dňu je uzavretá cesta číslo 552 v priestore Sírnický most Oborín v dåžke štyri km. Popoludní sa Dzurinda a Pado oboznámia s následkami povodní v Prešovskom okrese.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/