(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Palko:Povodne na východe Slovenska postihli vyše 200 obcí, stav je stabilizovaný
@ Aktuálne -> Región     Aug 02 2004 - 08:32 GMT
Košice 31. júla (TASR) - Povodňami je na východnom Slovensku postihnutých viac 200 obcí. Po návšteve krízových štábov v Prešovskom a Košickom kraji a prehliadke ohrozeného územia z vrtuľníka to na košickom letisku konštatoval minister vnútra Vladimír Palko.

Miera postihnutia v obciach je rôzna, niekde je zatopených 50 až 60 domov, niekde len dva tri, inde je zaplavená len časť verejného priestranstva. "Stav je stabilizovaný, všetky cesty sú zjazdné a ak včera ešte boli problémy s autobusovou dopravou, dnes je už všetko v poriadku," konštatoval minister.

V oboch krajoch prebiehajú intenzívne záchranné práce, v každom však iného charakteru.

V Prešovskom kraji už majú krízu za sebou a tak sa tam predovšetkým odčerpáva voda. Dnes je v akcii 70 čerpadiel, z ktorých viac ako polovica bola dovezená z Banskobystrického a Žilinského kraja. Na niektorých miestach je potrebné odstraňovať následky po zosuvoch pôdy a likvidovať vyvrátené stromy. Problémy s pitnou vodu našťastie veľa obcí nemá, tam, kde sú, pitnú vodu zabezpečujú miestne samosprávy v spolupráci so štátnou správou. "Prognóza je dobrá. Keď sme si pozerali niektoré oblasti Prešovského kraja dnes, a porovnával som to so zábermi, ktoré sa robili z vrtuľníka včera, je vidieť, že voda už opadáva," povedal Palko.

Na území Košického kraja sa dnes najmä pieskuje a zahatáva cesta vysokým tokom riek. "V Košickom kraji zrejme dnes bude ten deň, keď hladina Torysy, Hornádu a Ondavy dosahuje vrchol. Ak bude počasie takéto dobré, potom možno očakávať, že od nedele začne opadávať aj tu," skonštatoval šéf rezortu vnútra.

Starosti v Košickom kraji robí najmä pretrhnutá hrádza na Ondave, kde sa voda rozlieva do polí. Priľahlé obce podľa ministra zatiaľ ohrozené nie sú. Podľa šéfa krízového štábu a prednostu košického krajského úradu Jána Dolného nie je vylúčená evakuácia obyvateľov obce Petrikovce v Michalovskom okrese.

Minister vnútra pripomenul, že zasahujúcim policajtom a hasičom sa v noci pri Lemešanoch podarilo zachrániť posádku osobného vozila, ktorá si na zaplavenej diaľnici medzi Košicami a Prešovom pomohla vylezením na stromy. Auto skončilo v Toryse. Vzhľadom na to, čo videl z vrtuľníka, vyzval občanov, aby sa zbytočne nezdržiavali na miestach, kde sa vylieva voda, pri dravých vodných tokoch a aby tak zbytočne neohrozovali svoje životy.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/