(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Hladiny riek na dolných tokoch budú ešte stúpať, na horných už klesajú
@ Aktuálne -> Región     Jul 30 2004 - 07:26 GMT
Košice 29. júla (TASR) - Po vytrvalých nočných dažďoch na východe Slovenska dnes hladiny všetkých tokov povodia Hornádu a Ondavy stúpali.

K vzostupu hladín a vyhláseniu 2. stupňa povodňovej aktivity došlo na Hornej aj Dolnej Ondave a na rieke Topľa. Tretí stupeň vyhlásili na Toryse pod Prešovom a na Hornáde pod Ružínom. Hornád sa k 3. stupňu blíži aj na hraničnom úseku v Ždani. Pracovníci košického odštepného závodu (OZ) Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) dnes zaznamenali 2. stupeň aj na rieke Poprad.

Podľa situácie to ale vyzerá tak, že v horných úsekoch povodia začínajú hladiny klesať. V dolných ale budú v priebehu dnešného dňa (štvrtok, 29. 7. 2004) ešte stúpať. "Očakávame, že tretí stupeň ostane na Toryse pri Olšanoch a dosiahne ho Hornád pod Ružínom. Na ostaných tokoch by mal ostať v platnosti druhý stupeň," informoval TASR vedúci odboru prevádzky SVP OZ Košice Ondrej Handzok.

Spresnil, že stredajšie lokálne záplavy spôsobili najmä menšie toky. Na väčších nie je zatiaľ situácia kritická. Aký však bude ďalší vývoj, závisí od počasia. Ak nebudú pretrvávať zrážky, dážď, ktorý dosiaľ spadol, by mal korytami riek odtiecť v priebehu dnešného dňa.

Podľa Handzoka paradoxne pokojná je situácia na tokoch pritekajúcich z Ukrajiny, ktoré práve po minulé roky najviac ohrozovali juhovýchodné Slovensko. Rieka Uh pri Lekárovciach dosahuje iba 120 cm, čo je hlboko pod 600 centimetrami, predstavujúcimi 1. stupeň povodňovej aktivity. Nie významne sa hladina zvýšila na Latorici. Pri Kapušanoch dosahuje 340 cm, pričom 1. stupeň sa tam vyhlasuje pri 500 cm. O niečo vyššiu hladinu má Bodrog v dôsledku 2. stupňa na pritekajúcej Ondave. Ani ten však nedosahuje 1. stupeň povodňovej aktivity.

Zásobný priestor takmer všetkých vodných nádrží na východnom Slovensku je naplnený na 100 percent. Ich retenčné priestory - teda tie, ktorých úlohou je zadržať povodňové prietoky, sú však okrem Ružína a Domaše voľné. Na Ružíne je retenčný priestor naplnený na 26 centimetrov a na veľkej Domaši na 10 cm. Vodu z týchto nádrží a zo Šíravy však vodohospodári preventívne vypúšťajú.

Najvážnejšia situácia bola v uplynulých hodinách na povodí riek Torysa a Sekčov. Prejavilo sa to na vodnej nádrži Sigord, kde v noci opäť hladina kriticky stúpala. Zastavila sa iba 20 cm pod korunou hrádze. Dnes však už znova klesla a dosahuje približne 60 cm pod vrcholom hrádze.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/