(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Sociálne dávky v dvoch splátkach eliminujú na Spiši úžeru
@ Aktuálne -> Región     Jul 20 2004 - 08:28 GMT
Bystrany 19. júla (TASR) - Sociálne dávky vyplácané v dvoch termínoch pomáhajú podľa zastupujúceho starostu Bystrian v okrese Spišská Nová Ves Františka Žigu eliminovať úžeru medzi rómskym obyvateľstvom v regióne Spiša. Ako povedal, v Bystranoch nebol ani doposiaľ problém úžery obzvlášť vypuklý, keďže za požičanú tisícku dlžníci priplácali stovku, kým inde požadovali veritelia niekoľkonásobne viac.

S delením dávok však nie sú rovnako spokojní miestni občania. Starosta priznal, že aj ráno prišlo za ním päť či šesť rozhnevaných žien. Sťažovali sa, že nedostali rodinné prídavky. Musel im teda vysvetľovať, že do konca mesiaca ešte peniaze prídu.

Bystrany majú približne 2600 obyvateľov, pričom prevažnú časť tvoria Rómovia. Iba máloktorý z nich má prácu. Po vstupe Slovenska do Európskej únie odišla asi stovka zväčša mladých Rómov za prácou do Anglicka. Prvé skupinky odcestovali už v polovici mája. Nešlo však o rodiny s deťmi, ale o mužov v produktívnom veku, ktorí si v regióne Spiša s vysokou mierou nezamestnanosti dlhodobo nevedeli nájsť prácu. Asi dvadsiatka z nich sa nedávno vrátila domov, keďže v hydinárňach, kde pracovali, im po príchode ďalších záujemcov z Maďarska a Poľska, skrátili úväzok na polovicu. Predpokladajú však, že čo nevidieť sa rozbehne sezónny zber ovocia, takže budú môcť opäť vycestovať za prácou do zahraničia.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/