(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
SLOVENSKÉ DROTÁRSTVO KEDYSI A DNES
@ Kultúra -> Výstavy     Jun 30 2004 - 09:15 GMT
Východoslovenské múzeum, Nám. Maratónu Mieru č.2, Košice

Termín: 25.6.2004 – 12.9.2004

Komisárka výstavy: Mgr. Monika Škvarnová, Považské múzeum Žilina


Výstava „ Drotári kedysi a dnes „ približuje zaujímavú históriu drotárstva - remesla v minulosti typického najmä pre severozápad Slovenska a sever Spiša. Zároveň predstavuje súčasné podoby remesla a originálne inšpirácie ním prenesené do tvorby výtvarníkov a umeleckých remeselníkov. Exponáty, ktoré pochádzajú zo zbierky Považského múzea v Žiline, sú rozčlenené do dvoch samostatne koncipovaných celkov.

Kolekcia zbierok staršieho datovania poukazuje na mnohostranné využitie ručne viazaného drôtu v minulosti - najmä na jeho praktické využitie v úžitkových predmetoch. Medzi nimi prevládajú najtypickejšie výrobky starých majstrov určené do domácností - naberačky, pučidlá na zemiaky, cedáky. Medzi unikáty patrí niekoľko misiek s kremnickou kameninou uprostred dekoratívneho drôteného výpletu. Charakter kuchynskej galantérie z pred viac ako polstoročia ďalej dokresľujú košíky, poličky a zaujímavé sú tiež kolekcie vešiakov, podložiek pod horúce hrnce a žehličky s rôznou ornamentálnou výzdobou. Vystavené budú tiež zriedkavo sa vyskytujúce spony na spisy, ako aj výrobky typické pre drotárske dielne fungujúce vo svete v 2. polovici 19. a v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia - detské hračky, závesné kvetináče, vtáčie klietky a iné.

Medzi vystavené unikáty patrí honosný drôtený luster s bohatou ornamentikou zo 40. rokov 20. storočia, ktorý imituje dobové svietidlá. Zaujímavú a ojedinelú podobu spracovania drôtu zastupujú diela Jakuba Šeríka. Jeho jemné postriebrené práce vypletené z mosadzného drôtu uzatvárajú kolekciu starších umelecko-remeselných predmetov.

Ručné spracovanie drôtu približujú najčastejšie používané nástroje - kliešte, kladivká, nožnice a pomôcky - šablóny na navíjanie drôtu, prídržky a pod. Podobu vandrovných remeselníkov zas na výstave ilustruje drevená krošňa.

Druhú časť výstavy tvorí originálna úžitková i voľná tvorba súčasných autorov, ktorí posúvajú remeselnú tradíciu do nových polôh. Pôvodné drôtené prvky i výplety rôzne modifikujú a často ich kombinujú s plechom, keramikou, riečnymi kameňmi, drevom a pod. Mnohým výtvarníkom drôt slúži tiež na vyjadrenie myšlienkového posolstva.


Unikátnym dielom je ručne viazaná plastika Drotára v nadživotnej veľkosti od insitného umelca Ladislava Mikulíka zo Senice nad Myjavou. Drôt v kombinácii s kovaným železom je zastúpený vo figurálnych prácach Ladislava Jurovatého z Bratislavy. Originálne šperkárske polohy predstavuje tvorba Marty Filovej z Rosiny pri Žiline a Remígie Biskupskej z Bratislavy. Prieniky ručného viazania drôtu do súčasného profesionálneho umeleckého prejavu reprezentujú diela Jaroslava Drotára z Humenného a Blanky Šperkovej z Brna.

Výstava prostredníctvom vystavených exponátov i sprievodných textov približuje históriu drotárstva, upozorňuje na premeny remesla, ako aj na inšpirácie z neho prenesené do tvorby súčasníkov. Popri tom upriamuje pozornosť na mnohorakosť, praktické využitie a rozmanité estetické polohy na prvý pohľad všedného drôteného vlákna a jeho posuny v časovom slede viac ako jedného storočia.

Východoslovenské múzeum v Košiciach pre návštevníkov múzea pripravilo ako súčasť výstavy „ Slovenské drotárstvo kedysi a dnes „ prezentačno-predajnú výstavu z dielne súčastným drotárov p. Dariny Kaletovej, p. Štefana Smržíka a p. Bartolomeja Kissa, ktorí svoju prácu a zručnosť budú predvádzať počas vernisáže výstavy a v priebehu mesiaca júl a august 2004. V mesiaci júl v terminoch: 8.7.2004,14oo hod. a 22.7.2004, 14 oo hod.
Miesto: Nám. Maratónu Mieru č. 2

Súčasťou vernisáže výstavy bolo udelenie Ceny Jána Mjartana ako najvyššie ocenenie Národopisného odboru Matice slovenskej PhDr. Michalovi Markušovi, CSc. Za celoživotné dielo a významný prínos k rozvoju národopisnej vedy na Slovensku.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/