(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Súsošie Vojtecha Löfflera takmer skončilo v zberných surovinách
@ Aktuálne -> Región     Apr 22 2002 - 15:28 GMT
Ničenie pamätníkov vandalmi, čo si chcú privyrobiť v zberných surovinách, je na Slovensku všeobecne známy negatívny jav. Tento osud takmer postihol aj Pamätník protifašistickým bojovníkom zavraždeným pri tuneli.

Pamätník sa nachádza na ceste z Košíc do Družstevnej pri Hornáde. Ak však pôjdete okolo, teraz tam nájdete už len podstavec. Chýba súsošie z olova a pamätná tabuľa z bronzu.

Najskôr sme sa obrátili na Krajský pamiatkový úrad. Jeho riaditeľka aj odborné pracovíčky nám potvrdili, že nemajú žiadne informácie ukradnutí pamätníka. Podľa registrácie pamiatok však zistili, že patrí obci Družstevná pri Hornáde.

Až po telefonickom spojení so starostom obce Ing. Jánom Sučkom sme zistili, že bronzová tabuľa skutočne zmizla, ale olovený pamätník našiel starosta a dal ho previezť do dediny, aby ho mohli spätne osadiť.

Zlodej pamätník nechal v poli s tým, že si poň asi neskôr príde. Jeho úmyslom bolo predať ako druhotnú surovinu artefakt vysokej hodnoty, pretože súsošie je umeleckým dielom akademického sochára majstra Vojtecha Löfflera. Ten je okrem svojej tvroby známy aj tým, že Košiciam zanechal pozostalosť, v ktorej v súčasnosti sídli jemu venované múzeum moderného umenia.

„Pamätník som našiel, keď som prechádzal okolo a zbadal, že chýbajú sochy. Zavolal som políciu. Keď som vystúpil z auta, videl som stopy po pneumatikách traktora aj to, že chýba i bronzová tabuľa. Tú ihneď odniesli, ale pamätník odtiahli do poľa, kde sa pestuje kukurica. Možno, keby som prišiel o deň neskôr, už by tam nebol. Asi mali problém naložiť ho, pretože má asi 150 kilogramov. Keď sme sa ho rozhodli odviezť, nakladali to štyria muži a mali čo robiť.

Dohodli sme sa, že vyhotovíme novú pamätnú tabuľu a pamätník nanovo inštalujeme. Najneskôr do 8. mája,“
povedal nám pri návšteve Družstevnej starosta Ing. Ján Sučko, ktorý inak nemal znalosti o jeho skutočnej umeleckej hodnote.

Ukázal nám aj uložené súsošie. Jedna zo stvárnených postáv má zdeformovaný nos, trochu hrudník, druhá lakeť. To ako to zlodeji ťahali po poli. Na ďalšej z postáv sú ryhy, ktoré svedčia o skutočnosti, že zlodeji zisťovali, o aký kov ide. Starostu sme kontaktovali s Krajským pamiatkovým úradom v Košiciach, aby sa reštaurácii pamätníka dostalo náležitej pozornosti.

Tento pamätník bol postavený v roku 1970 a od roku 1985 je pamiatkovo chránený. V pamiatkovej dokumentácii sa uvádza: „V januári 1945 boli na tomto mieste zavraždení protifašistickí bojovníci Szálasiho organizácie Šípových krížov.“ Stalo sa tak 17. januára 1945, dva dni pred oslobodením Košíc, keď členovia maďarskej organizácie kolaburujúcej s fašistickým Nemeckom tu zastrelili 17 osôb. O udalosti píše aj kronika ahanoviec, pretože jedna z odsúdených žien utiekla. Keď ju prenasledovali, v januári spútaná skočila do rieky Hornád. Mysleli si, že sa utopí, avšak táto sa zachránila, až ju našiel obyvateľ ahanoviec Vincent Gavrecký, ktorý ju ukryl u seba v dome. Vincent Gavrecký sa po vojne stal predsedom Miestneho národného výboru v ahanovciach.

22. 4. 2002
Slavomír Szabó


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/