(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Do košického divadla prichádza Oidipus
@ Kultúra -> Divadlo     Apr 07 2022 - 12:53 GMT

Repertoár Činohry Štátneho divadla Košice ozvláštni už o niekoľko dní nová inscenácia ústredného mýtu antickej aj našej civilizácie, Sofoklov Oidipus. Ešte pred májovou premiérou sa s ňou, ako aj so zákulisím jej príprav budú môcť diváci zoznámiť 8. apríla na verejnej generálke v Historickej budove ŠDKE.  #CONT#
V Tébach zúri mor a ľudia sú zúfalí. Prirodzenosť im velí nájsť vinníka katastrofy. Kto za to všetko môže? Kto zavinil mor? Kto nesie zodpovednosť? A tak sa začína pátranie a hon na neznámeho vinníka. Na čelo vyšetrovania sa postaví sám vládca Téb – Oidipus. „Inscenácia otvára nový pohľad na jeden z najznámejších príbehov v svetovej literatúre. Nechce potvrdzovať staré mýty, ani vytvárať nové. Univerzálny príbeh o obetnom baránkovi predsa presakuje do každej doby. V modernej vizualite zaznievajú popri silných hereckých výkonoch aj spevy antického chóru v podaní operného zboru,“ naznačujú tvorcovia novej inscenácie, v ktorej sa opäť spojili činohra a opera.   
Sofoklov text pre košickú inscenáciu upravil riaditeľ činohry Anton Korenči, ktorý je zároveň aj režisérom nového činoherného titulu. „V 2500 rokov starom texte sme našli správu o stave súčasnosti, ktorá nás šokovala." Hovorí A. Korenči.
Dramaturgom predstavenia je Peter Himič. Scénu navrhol Ondrej Zachar a kostýmy Silvia Korenči Zubajová, riaditeľka útvaru scénickej a kostýmovej výpravy ŠDKE. Maskami do predstavenia prispel Juraj Steiner. Originálna hudba je dielom Jozefa Vlka a o pohybovú stránku inscenácie sa postarala Stanislava Vlčeková.
V titulnej postave Oidipa sa predstaví Matej Marušin. V ďalších postavách diváci uvidia Róberta Šudíka ako Kňaza, Jakuba Kuku ako Kreóna, Tomáša Dira ako Teiresiasa, Henrietu Kecerovú ako Jokastu, Petra Cibulu ako Korinťana, Petra Čižmára ako Láiovho sluhu a Andreja Palka ako Dvorana. V zbore tébskych občanov budú okrem hercov Martina Stolára, Beáty Drotárovej, Kataríny Horňákovej, Lívie Michalčík Dujavovej, Juraja Zetyáka, Adriany Ballovej a Františka Baloga aj členovia zboru Opery ŠDKE.
Vstupenky na verejnú generálku sú dostupné v dennej pokladni ŠDKE alebo online na: https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1035701.
Svjatoslav Dohovič, web editor a PR   
Zdroj: RO SSN    
 


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/