(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Výsadba stromov v Botanickej záhrade UPJŠ vďaka OZ BotaniKE
@ Aktuálne -> Rôzne     May 27 2021 - 08:38 GMT

Občianske združenie BotaniKE vzniklo v októbri 2019 ako organizácia, ktorá má vo svojom portfóliu ochranu a starostlivosť o areál Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, podieľa sa pri obnove jednotlivých vysadených plôch a zelene, pri vytváraní nových tematických záhonov alebo zabezpečení informačného systému. 


Za rok a pol sa vďaka finančným príspevkom, dotáciám a sponzorským organizáciám podarilo na hlavnej ploche botanickej záhrady vybudovať aj nový trvalkový záhon aj s použitím mykoríznych húb, doplniť niektoré výsadby o vybrané druhy rastlín a umiestniť nové dvojjazyčné informačné tabule venované rôznym skupinovým expozíciám. Z edukačno-popularizačných aktivít sa BotaniKE zapojilo do festivalu USE THE CITY a v spolupráci s OZ Okolo usporiadalo druhý ročník podujatia  SWAP rastlín. #CONT#


„Som veľmi rád, že v rámci spolupráce s OZ BotaniKE botanická záhrada napreduje a darí sa nám uskutočniť niektoré plány, ktoré si nemôžeme dovoliť realizovať z nášho rozpočtu. V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach sa práve realizuje projekt v rámci cezhraničného programu spolupráce Interreg Slovenská republika – Maďarsko. Súčasťou daného projektu, ktorý je riešený s Botanickou záhradou Janosa Tuzsona Univerzity v Nyíregyháze je vybudovanie dendrologického náučného chodníka“, konštatuje riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD.


 „Keď bola v decembri 2020 vyhlásená výzva v programe Zelené oázy, tak sme neváhali a zapojili sme sa do výzvy. Téma výzvy „Sadíme budúcnosť“ nám padla vhod. Projektom Zelených oáz môžeme dendrologický náučný chodník spestriť o ďalšie veľmi zaujímavé taxóny drevín“, vysvetľuje štatutár občianskeho združenia BotaniKE, RNDr. Martin Pizňak, PhD. 


V rámci projektu „Strom – priateľ človeka“, ktorý sa uskutoční vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft a.s. v rámci programu Zelené oázy, je plánovaný nákup a vysadenie nových, menej známych domácich odrôd stromov, ale aj zaujímavé cudzokrajné druhy, ktoré sa a areáli BZ doposiaľ nenachádzajú, umiestnenie nových záhradných lavíc a informačných tabuliek k novým stromom. 


Mgr. Tomáš Zavatčan, PhD.


 


Zdroj: RO SSN


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/