(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Tlačová správa – Pony Express
@ Kultúra -> Podujatia     Aug 13 2010 - 14:27 GMT
Dňa 15. 8. 2010 o 14.00 sa uskutoční prísaha jazdcov východnej vetvy slovenskej časti Pony Expressu.
V areáli Chata Alpínka budú prisahať jazdci Pony Expressu, ktorí sa prihlásili na 26. ročník Európskeho Pony Expressu a 12. ročník slovenskej časti Európskeho Pony Expressu. Prísahu, ktorá je prekladom pôvodnej prísahy v Amerike, zloží 11 jazdcov východnej vetvy slovenskej časti, ktorí sa v roku 2010 na jazdu prihlásili.

Prísaha:
Prisahám, že pokiaľ budem jazdiť pre firmu Pony Express Co., nebudem kliať, nebudem používať opojné nápoje, nebudem vyhľadávať hádky a spory s ostatnými jazdcami firmy, budem jednať v každom ohľade čestne, budem poctivo plniť svoje povinnosti a mne zverený úsek trasy zdolám i za cenu straty života v termíne a limite, ako mi bolo určené. K tomu mi Boh pomáhaj.

Prísahu jazdci skladajú do rúk svojho predáka, pred každou jazdou v danom ročníku. Prísahou jazdci potvrdzujú, že poštu dovezú včas a spoľahlivo. Pre tento rok bol jazdcami zvolený predák východnej vetvy Ivan Karafa.

Prvý ročník Pony Expressu na Slovensku zorganizoval Western klub Košice a scheriff slovenskej časti Pony Expressu v roku 1998. Odvtedy vedie slovenskú časť Európskeho Pony Expressu scheriff Rudolf „Krpec“ Vass, ktorý je aj zástupcom Slovenska na medzinárodnej rade Pony Expressu.

Trasa Slovensko:
Bumbalka – Makov – ČS hranice – Žilina – Ružomberok – V. Biela Voda – Košice – Seňa – Janovík

Trasa Európa:
Na jazde sa doteraz zúčastnili 4 krajiny: Slovensko, Česko, Poľsko, Nemecko. Od roku 2010 sa pridáva aj Holandsko. Rakúsko, ktoré sa zúčastnilo v roku 1998, svoju účasť zanechalo po jednom roku.

V roku 2010 pribudnú na Slovensku dve vetvy – južná a juhozápadná. V Žiline sa trasa odkloní na juh smer Ilava – Trenčín – Piešťany – Galanta – Bratislava. Pribudne ďalších 220 km. Slovensko bude mať 580 km trasy Pony Expressu.

Pony Express bol spustený v roku 1861, ako najrýchlejší spôsob doručovania pošty z východného pobrežia Spojených štátov na západ a späť, v celkovej dåžke cez 4 000 míľ v jednom smere. Jazdci dňom aj nocou prevážali poštu, nehľadiac na poveternostné podmienky a nebezpečnosť niektorých úsekov. Po deviatich mesiacoch spustili prvý telegraf a „Pony Express“ postupne zanikal, aj keď niektoré vetvy fungovali ešte ďalšie dva roky.

Na počesť týchto odvážnych jazdcov vznikla v bývalom Československu myšlienka usporiadať prepravu listových aj iných poštových zásielok identickým spôsobom, teda „Pony Express“ znovu ožil. Pod názvom „Československý Pony Express“ je od roku 1985 registrovaný a zapísaný na centrále Pony Expressu v Oklahome v USA.

V tom istom roku vyrazil „Pony Express“ prvýkrát a odvtedy je každoročným pravidlom usporadúvať na túto dobu nezvyčajný spôsob prepravy poštových zásielok. Slovensko sa k tejto tradícii pripojilo v roku 1998.

Rudolf „Krpec“ Vass, tel. 0907 238 477


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/