(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Novoročná  recyklácia Priateľov Zeme – SPZ "mení" staré na nové 
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Jan 13 2010 - 06:50 GMT
Už v polovici januára budú mať obyvatelia Košíc i okolia možnosť "zrecyklovať" nepotrebné veci bežnej spotreby, ktoré sa objavili po vianočnom upratovaní. Priatelia Zeme – SPZ ponúkajú prostredníctvom ekoburzy nevšednú možnosť, ako sa "zapojiť do boja za našu planétu" a zároveň pestovať vzťahy medzi ľuďmi prostredníctvom zmysluplného použitia zdanlivo nepotrebných vecí.

Nepotrebné pritom neznamená hneď nepoužiteľné. Ivana Štefančíková z Priateľov Zeme – SPZ vysvetľuje:  "Zdanlivo nepotrebné veci sa nemusia nevyhnutne stať odpadom len tým, že ich daná rodina prestane potrebovať a používať. Je tu príležitosť aby ich použil niekto iný. V novom kontexte dokážu plniť svoju funkciu stále, pokiaľ im človek ešte dá šancu."  Prostredníctvom ekoburzy tak okrem predchádzania vzniku odpadov môže dôjsť aj k vzájomnej výpomoci medzi tými, ktorí dané predmety už nepotrebujú a tými, ktorým sa zídu. Akcia navyše upozorňuje, že existuje vhodnejšia alternatíva k bežnému narábaniu s nepotrebnými predmetmi, než je pre nás zvykom.

Všetci, ktorí sa rozhodnú využiť projekt Novoročnej recyklácie môžu 18. - 19. januára, odovzdať akékoľvek funkčné a nepoškodené veci a pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Je pritom jedno, či ide o staré oblečenie, knihy, funkčné elektrospotrebiče, hračky, či dokonca nábytok. V prepožičaných košických priestoroch Cirkvi adventistov siedmeho dňa na ulici Tajovského 8 sa v čase od 10.00 do 18.00 hodiny bude v uvedených termínoch konať zber darovaných, nepotrebných predmetov. V dňoch 20. - 22. a 25. – 26. januára v rovnakom čase sa následne na to otvorí ekoburza Priateľov Zeme – SPZ, ktorá poslúži každému. Časť darovaných vecí pritom poputuje aj do sociálnych zariadení a charít. 

Projekt však nemá za cieľ pomáhať len hmotne. Ivana Štefančíková približuje jeho celkový zámer:  "Myšlienka ekoburzy okrem pomoci životnému prostrediu pomáha aj budovaniu komunitného života a vzťahov medzi ľuďmi. Burza je navyše dobrou pomocou tým, ktorí sú sociálne slabší a nemajú možnosť zadovážiť si veci z vlastných zdrojov,“ dodáva.

Táto aktivita sa uskutoční vďaka projektu "Od triedenia k minimalizácii odpadu", ktorý je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho spoločenstva, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.  

Miesto a čas konania:
Darujte: 18. - 19. 1. 2010 o 10.00 - 18.00
Kde: Tajovského 8, Košice (priestor Cirkvi adventistov siedmeho dňa)  
Vyberte si: 20. - 22. 1. a 25. – 26. 1. 2010 o 10.00 - 18.00
Kde: Tajovského 8, Košice (priestor Cirkvi adventistov siedmeho dňa)  

Viac informácií:
Ivana Štefančíková, PR pracovníčka, Priatelia Zeme – SPZ, 0907 128 056, stefancikova@priateliazeme.sk 


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/