(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
STM pripravilo výstavu fotografa Alexandra Jirouška
@ Kultúra -> Oznamy     Nov 24 2009 - 12:17 GMT
KOŠICE 24. novembra (SITA) – Pri príležitosti významného životného jubilea renomovaného košického fotografa Alexandra Jirouška usporiadalo Slovenské technické múzeum spolu s autorom výstavu jeho fotografickej tvorby. Výstavu, ktorá prezentuje 49 fotografií slovenskej krajiny očami autora, slávnostne otvoria dnes popoludní a potrvá do 6. januára.

Alexander Jiroušek sa narodil 24. novembra 1934 v Spišskej Novej Vsi. Počas druhej svetovej vojny navštevoval základnú školu vo východočeskom meste Brandýs nad Orlicí. Po skončení vojny sa vrátil s rodinou - už bez otca, ktorý padol štyri dni pred jej skončením - späť do Spišskej Novej Vsi, kde v roku 1953 ukončil štúdium na gymnáziu. Titul strojného inžiniera získal v roku 1959 na Vysokej škole technickej v Košiciach. Autor žije a tvorí v Košiciach.

Od roku 1975 sa venuje fotografickej tvorbe ako výtvarník v slobodnom povolaní. O fotografiu sa začal zaujímať počas gymnaziálneho štúdia. Zapája sa do rôznych súťaží v rámci amatérskych záujmových organizácií doma i v zahraničí a postupne získava rad ocenení i spoločenských uznaní za fotografickú tvorbu. Po roku 1990 založil vlastnú vydavateľskú a fotografickú agentúru a v tejto činnosti pokračuje aj v súčasnosti.

S fotoaparátom precestoval viaceré krajiny sveta - Rusko, najmä horstvo Kaukazu, Španielsko, Japonsko, Grécko, Nemecko, Švajčiarsko, Holandsko, Maďarsko, Poľsko, Juhosláviu, USA, Juhoafrickú republiku a ďalšie. Výsledkom ciest doma i v zahraničí je bohatý fotografický archív, sústavne využívaný pri publikačnej i výstavnej tvorbe.

Jiroušek od roku 1975 usporiadal viac ako 100 samostatných výstav a zúčastnil sa viacerých kolektívnych fotografických výstav doma i v zahraničí. Jeho výstavná činnosť sa zintenzívnila najmä od roku 2004. Kolekcie pod názvom „Od Tatier k Dunaju“ už boli prezentované v Lisabone, Madride, Ríme, Budapešti, Viedni, Grazi, Krakove, Waršave, Miskolci, Sárospataku, Forli, La Valette, Bruseli, Corku, Galvay, Dubline, Montreale, Washingtone a ďalších mestách USA, ako aj v Juhoafrickej republike – v Kapskom Meste a Pretorii. Zatiaľ posledná výstava začala v novembri 2009 v nemeckom meste Xanten.
Svojou tvorbou sa podieľal na vydaní viac ako 150 publikácií reportážneho, krajinárskeho, historického a vlastivedného charakteru. Dosiaľ najväčším ocenením publikačnej tvorby autora je udelenie Európskej ceny za rok 1994, ktorú mu udelila Európska federácia turistickej literatúry so sídlom v Ríme za obrazovú publikáciu „Kraj pod Tatrami“.

Za dlhoročnú fotografickú tvorbu mu v roku 2004 udelili Cenu mesta Košice, v roku 2005 Cenu fair play Slovenského olympijského výboru za dlhoročnú propagáciu Slovenska a fotografovanie Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, ktorý svojim objektívom zachytáva nepretržite od roku 1967. V októbri 2009 mu udelili Cenu predsedu Košického samosprávneho kraja.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/