(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
ETP má nový program pre Rómov Od kolísky po hrob
@ Aktuálne -> Región     Oct 07 2009 - 03:06 GMT
KOŠICE 6. októbra (SITA) – Nezisková organizácia ETP Slovensko začína od októbra realizovať devätnásťmesačný projekt Premosťovanie komunít na strednom a východnom Slovensku, ktorého cieľom je znížiť generačnú chudobu, najväčšiu u Rómov. O projekte dnes na tlačovej besede v Košiciach informovala koordinátorka projektu z ETP Slovensko Slávka Mačáková. Ako uviedla, chudobu chcú znížiť v dvanástich obciach a mestách vytvorením dvanástich komunít celoživotného vzdelávania. Finančné prostriedky 920 390 eur na projekt, ktorý ETP Slovensko bude realizovať v spolupráci so samosprávami obcí, poskytol Nórsky fond a prospel aj finančný mechanizmus Európskeho hospodárskeho priestoru.

Mačáková informovala, že partnermi projektu sú Moldava nad Bodvou, Sabinov, Spišské Podhradie, Stará Ľubovňa, Veľké Kapušany, Hodejov, Jesenské, Kokava nad Rimavicou, Nálepkovo, Ostrovany, Rudňany a Šimonovce. V komunitných centrách pod heslom Od kolísky až po hrob bude ETP Slovensko poskytovať integrované komplexné služby v štyroch oblastiach – zamestnanosť, bývanie, vzdelávanie a zdravie. Služby budú poskytovať aj Nerómom, ktorí žijú v generačnej chudobe.

„Našou snahou je novými prístupmi vytvárať podmienky pre postupnú dlhodobú zmenu v marginalizovaných komunitách, rozvíjať ich ľudský, sociálny a ekonomický kapitál, budovanie pomyselných mostov medzi odborníkmi a komunitami, s cieľom rozvíjať osobné zručnosti jednotlivcov a viesť ich k osobnej zodpovednosti za svoj sociálny stav. Na druhej strane budeme podporovať komplexné integrované lokálne riešenia zabezpečujúce sociálnu solidaritu,“ uviedla Mačáková. Podľa jej vyjadrenia v súčasnosti pracujú na systéme vzájomnej komunikácie medzi jednotlivými komunitami a obcami zapojenými do projektu a na vzájomnej výmene poznatkov a skúseností.

ETP Slovensko získalo v roku 2009 ocenenie Gypsy Spirit za komplexnú, vysoko odbornú a autentickú prácu a služby pre marginalizované a znevýhodnené skupiny obyvateľstva, za boj s chudobou a sociálnym vylúčením s osobitným zreteľom na Rómov v segregovaných osadách.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/