(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
FUTBAL: Kauza Kozák do štvrtka bez verdiktu, tréner nebol pred DK SFZ
@ Aktuálne -> Šport     Aug 04 2009 - 08:31 GMT
DK SFZ na svojom mimoriadnom pondelkovom zasadnutí v Bratislave nevyriekla verdikt v prípade kormidelníka MFK Košice Jána Kozáka st., urobí to vo štvrtok už aj pri jeho opätovnej neprítomnosti
BRATISLAVA 3. augusta (SITA) - Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) na svojom mimoriadnom pondelkovom zasadnutí v Bratislave nevyriekla verdikt v prípade kormidelníka MFK Košice Jána Kozáka st., ktorý v polčasovej prestávke duelu 3. kola Corgoň ligy s FC Nitra (0:1) údajne fyzicky napadol trénera brankárov tímu spod Zobora Igora Mesároša.

Tréner Ján Kozák nevyužil možnosť vyjadriť sa k incidentu pred DK, rozhodnutie o jeho prípadnom potrestaní odložili. Ortieľ by mal byť známy vo štvrtok 6. augusta, keď je na programe ďalšie rokovanie DK SFZ v súvislosti s touto kauzou.

Kým Nitrania predložili všetky požadované dokumenty, košická strana musí chýbajúce materiály doručiť do stredy 5. augusta. Členovia disciplinárnej komisie ešte plánujú vypočuť hráčov FC Nitra Petra Kaspøáka, Michala Áča i trénera Ivana Galáda, respektíve oboznámiť sa s ich písomným svedectvom.
Zatiaľ naďalej platí, že Ján Kozák má zákaz viesť mužstvo z lavičky v súťažných stretnutiach pod hlavičkou SFZ až do ďalšieho rozhodnutia DK SFZ. Navyše, nesmie sa zdržiavať v priestoroch, v ktorých by mohol prísť do styku s delegovanými osobami.

"Vzhľadom na to, že tréner Kozák sa neeticky správal aj počas nedeľňajšieho majstrovského stretnutia Slovan Bratislava - MFK Košice, rozšírili sme jeho zákaz činnosti aj o zákaz vstupu do priestorov, akými sú napríklad VIP, mixzóna či tlačové stredisko, kde by sa mohol stretnúť s delegovanými osobami," uviedol pre agentúru SITA predseda DK SFZ Štefan Kridla a dodal: "Objasňovali sme si situáciu, ktorá vznikla v prestávke majstrovského stretnutia MFK Košice - FC Nitra. Posudzujúc všetky skutočnosti, ktoré odzneli na zasadaní DK SFZ, ako aj na základe faktov zo zápisu o stretnutí a správy delegáta SFZ, robíme všetko pre to, aby sme celú polčasovú konfliktnú situáciu v Košiciach čo najobjektívnejšie vyhodnotili."

Šéf DK SFZ zdôraznil, že jej členovia chcú spravodlivo potrestať to, čoho sa Ján Kozák st. naozaj dopustil. "My sme na rokovanie prizvali okrem trénera Kozáka aj hlavného usporiadateľa pána Džerendu, ako aj usporiadateľov, ktorí mali službu pri vstupe do kabíny rozhodcov a kabíny hostí. Žiaľ, hoci sme zasadanie DK SFZ robili úmyselne v pondelok, niekoľko hodín po majstrovskom zápase Slovan - Košice, aby sme nenarušili prípravu tímu na ďalšie stretnutia, MFK Košice predložil stanovisko, že kým beží trestné konanie vo veci, tréner Kozák na zasadanie nepríde, resp. k prípadu sa nebude vyjadrovať, pretože by to bolo kontraproduktívne," priblížil situáciu dlhoročný predseda DK SFZ Štefan Kridla. Podľa neho toto ospravedlnenie je nedostačujúce a na najbližšom rokovaní DK SFZ (štvrtok 6. augusta, pozn. SITA) tento orgán rozhodne už aj bez účasti Jána Kozáka st. "Ak do budúceho rokovania Košičania nepredložia všetky dokumenty, ktoré od nich žiadame, budeme konať aj bez ich prítomnosti. My sme im v rámci objektivity ponúkli priestor na obhajobu. Chceli sme, aby využili svoje právo a dali nám presný popis udalosti," konštatoval Š. Krídla a priznal, že problém spravodlivo posúdiť celý konflikt spočíva najmä v rozpornosti tvrdení zainteresovaných strán: "Košičania tvrdia, že k ničomu nedošlo. Nitrania trvajú na fyzickom útoku trénera Jána Kozáka. Preto potrebujeme svedecké výpovede hlavného usporiadateľa, ako aj človeka zo strážnej služby, ktorý mal službu pri vstupe do šatní. DK nerieši trestno-právnu zodpovednosť za skutok. Naša komisia rieši disciplinárny priestupok. Vychádzame zo zápisu o stretnutí a zo správy delegáta. Samozrejme, potrebujeme aj konečné vyjadrenie osoby, voči ktorej to všetko smeruje. Chceme jasne vedieť, či došlo alebo nedošlo k fyzickému útoku. Ostatné veci sú na zodpovednosti orgánov činných v trestnom konaní. Tie musia po vlastnej linke zistiť, či došlo k prečinu ublíženia na zdraví, čo v týchto dňoch vyšetrujú, keďže tréner Mesároš podal na trénera Kozáka trestné oznámenie."

Na podotknutie, že ľudia z futbalového hnutia i slovenské médiá viackrát pripomínali disciplinárnu recidívu predmetného trénera, Kridla uviedol, že Kozák po majstrovskom stretnutí Slovan - Košice (3:0) inkasoval v pondelok od DK SFZ ďalší trest: "Dostal zákaz zdržiavať sa v priestoroch, kde by sa mohol stretnúť s delegovanými osobami, s oficiálnymi členmi súperovej výpravy. Nemôže byť na lavičke, nemôže byť v mix-zóne, tlačovom stredisku, ani vo VIP-priestoroch. K tomuto trestu sme pristúpili preto, lebo sme dostali materiály a informácie, že vo ´VIP-ke´ na Tehelnom poli sa v nedeľu správal minimálne neeticky. Jeho vystupovanie nekorešpondovalo s normami kódexu etického správania, čím nerobil dobré meno slovenského futbalu nie iba pred hosťami z futbalového zväzu, ale aj pred pozvanými hosťami z aparátu vlády, pred zástupcami štátnych orgánov. Jeho chovanie nebolo v normách a nemalo etické rozmery. A to som ešte mierny pri definovaní jeho nedeľňajšieho správania."


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/