(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Hrady a skanzeny majú prekvapenia pre prázdninových návštevníkov
@ Aktuálne -> Rekreačné zóny     Jul 01 2009 - 08:58 GMT
1. júla (SITA) - Špecializované prevádzky Slovenského národného múzea pripravili pre júlových a augustových návštevníkov pútavé prehliadky hradov, zámkov, kaštieľov a skanzenov s množstvom sprievodných podujatí. Ponuka je pestrá - od historického a architektonického vývoja Spišského hradu, cez ukážky dobového bývania šľachty, historických zbraní a hradného podzemia na Červenom Kameni až po bytovú kultúru šľachty v kaštieli Betliar. Unikátne zbierky dokumentujúce históriu detskej hračky, bábkového divadla či historickú expozíciu zubnej techniky možno vidieť na hrade Modrý Kameň. Hrad Krásna Hôrka predstavuje historickú hradnú expozíciu a v Krásnohorskom Podhradí majú návštevníci možnosť prezrieť si mauzóleum majiteľov hradu Dionýza a Františky Andrássy.

Stále väčšiu popularitu u návštevníkov získavajú nočné prehliadky, často sprevádzané postavami hradných strašidiel a tajomných nadprirodzených bytostí. Toto leto nechajú svoje brány otvorené až do neskorých nočných hodín Červený Kameň, Modrý Kameň, Bojnický zámok a Spišský hrad. Ukážky každodenného života šľachty formou hraných prehliadok už tradične pripravujú na Hrade Červený Kameň, tento raz pod názvom Návšteva u grófskych detičiek. Program si možno prísť pozrieť 18. júla, 8. augusta a 29. augusta 2009 počas nočnej prehliadky. Od júla do septembra tu bude sprístupnená výstava s podobnou tematikou - Vtedy za grófov. Dobrodružstvo reštaurovania na Bojnickom zámku počas celého leta zaujme predstavením reštaurátorského procesu a ukážkami predmetov zo vzácnych zbierok, ktoré prešli reštaurovaním za posledných desať rokov.

Interaktívna výstava Zo života škriatkov, ktorá je v rozprávkovom prostredí hradu Modrý Kameň do 30. septembra, teší predovšetkým najmenších návštevníkov. Podujatie Hradné medovanie zoznámi záujemcov 12. júla na Modrom Kameni so starým včelárskym remeslom a zbierkou historických úľov. Možno tam vidieť aj unikátnu neskorogotickú tabuľovú maľbu Svätej Anny Samotretej z roku 1513, známej ako Rožňavská Metercia. Výstava potrvá do konca augusta. Módne hity v odievaní z obdobia 17. až 19. storočia, ktoré si obliekali príslušníci šľachtickej rodiny Andrássy ako aj celý gemerský región spestria letnú atmosféru v kaštieli Betliar. Storočnici od sprístupnenia andrássyovskej obrazárne v Krásnohorskom Podhradí je venovaná výstava Gróf Dionýz Andrássy – mecén a milovník umenia, vidieť ju možno do 20. septembra. Sériou koncertov vážnej hudby v Huňadyho sále a v kaplnke Bojnického zámku v podaní špičkových interpretov a umeleckých telies zo Slovenska a zahraničia spríjemní návštevníkom Bojnické kultúrne leto od júla do septembra 2009.

Na letnú sezónu 2009 sú pripravené aj múzeá vo voľnej prírode: Múzeum slovenskej dediny v Martine a národopisná expozícia Múzea ukrajinskej kultúry na Slovensku vo Svidníku. V prvom z nich sa možno zoznámiť s najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Okrem tradičného staviteľstva a bývania prezentuje aj spôsob života v druhej polovici 19. storočia a na začiatku 20. storočia. Na ploche 15,5 hektára sústreďuje skanzen 129 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z rôznych regiónov. Prázdninové dni tu spestria podujatia v duchu ľudovej veselice - 12. júla Turčianska harmonika, 23. augusta Dožinky a 9. augusta Te prindžaras amen - spoznajme sa, čo je podujatie venované rómskej kultúre. Skanzen vo Svidníku predstavuje históriu a kultúru ukrajinskej národnostnej menšiny na Slovensku.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/