(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
VO¼BY: Eurovoľby prebehli bez problémov, potvrdila ÚVK
@ Aktuálne -> Politika     Jun 08 2009 - 08:43 GMT
BRATISLAVA 7. júna (SITA) - Druhé voľby do Európskeho parlamentu prebehli na Slovensku bez problémov. Novinárom to na tlačovej besede povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová. Na prípravu a voľby použili tlačivá s celkovou hmotnosťou 260 ton. Išlo najmä o hlasovacie lístky a ďalšie tlačoviny (voličské preukazy, oznámenia o čase a mieste konania volieb, informačné a metodické materiály a iné materiály). "Voľby prebehli bez rušivých momentov, ÚVK sa zaoberala deviatimi podaniami," informovala Škultétyová.

Išlo napríklad o podnety, ktoré sa dotýkali volebného zákona, v jednom prípade sa podnet týkal aj porušeniu volebného moratória. Plynule a hladko hodnotí priebeh volieb aj Štatistický úrad SR. Jeho predsedníčka ¼udmila Benkovičová povedala, že 1 200 pracovníkov úradu, ktorí sa zúčastnili spracovania výsledkov v 50 volebných obvodoch na celom Slovensku, pracovali zodpovedne a profesionálne. Prvú zápisnicu spracovali hodinu po zatvorení volebných miestnosti v sobotu okolo 23:00, poslednú dnes o 7:00, dodala Benkovičová.

Volieb sa zúčastnilo 853 533 voličov, čo predstavuje asi pätinu voličov (19,64-percentnú účasť). Na území volilo 79 cudzincov, 3 839 voličov volilo mimo miesta svojho trvalého bydliska. Z 13 poslaneckých mandátov obsadí Smer päť, SDKÚ-DS, SMK a KDH získali dve miesta. Jedného europoslanca budú mať ¼S-HZDS a SNS. Oficiálne výsledky sú zverejnené na stránkach ŠÚ SR a na stránke http://www.volbysr.sk/.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/