(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Ťažba uránu nebude mať vplyv na Jahodnú, tvrdí Ludovika
@ Aktuálne -> Životné prostredie     May 28 2009 - 09:15 GMT
SITA) – Spoločnosť Ludovika Energy nevidí dôvod, prečo by využitie ložiska uránu v prímestskej rekreačnej lokalite Jahodná, kóta Kurišková, malo byť v rozpore s územným plánom mesta. Uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti Ludovika Energy (LE), ktoré poskytla agentúre SITA k dnešnej informácii, že mesto Košice požiada košický obvodný banský úrad o zrušenie chráneného ložiskového územia.

Podľa predstaviteľov spoločnosti LE, ktorá je dcérou kanadskej spoločnosti Tournigan, chránené ložiskové územie hovorí o tom, kde sa v hĺbke ložisko nachádza. Nehovorí o tom, že sa v tom priestore - priamo na povrchu bude aj ťažiť. Ložisko sa nachádza v hĺbke 200-700 m pod povrchom.

„Naša spoločnosť sa už niekoľkokrát zaviazala, že táto oblasť by aj v prípade ťažby ostala neporušenou a nedotknutou. To znamená, že rekreačná oblasť na Jahodnej by ostala v rovnakej podobe ako ju poznáme dnes. Prípadné dobývanie by nemalo žiaden vplyv ani na zdravotný stav obyvateľstva. Nevidíme dôvod prečo by využitie ložiska bolo v rozpore s územnými plánmi mesta,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti.

Iný názor na dobývanie uránu na Jahodnej však majú predstavitelia mesta Košice či Košického samosprávneho kraja. Košické mestské zastupiteľstvo jednoznačne odmietlo tento zámer. Svoje stanovisko KSK i mesto prezentovali na dnešnej konferencii Riziká ťažby uránu v lokalite Jahodná – Kurišková, ktorú organizovala mimovládna organizácia Greenpeace.

Ako pre agentúru SITA uviedla Lucia Szabová z Greenpeace, pod petíciu proti ťažbe uránu už vyzbierali takmer stotisíc podpisov a budú ich zbierať až do začiatku leta. „V jeseni ju chceme odovzdať parlamentu, aby sa ňou zaoberal. V petícii okrem iného žiadame, aby parlament urobil také zmeny v legislatíve, aby sa k investičným zámerom, napríklad ťažiť urán, mala možnosť efektívne vyjadriť aj obec a jej stanovisko by bolo pre príslušné štátne orgány záväzné,“ povedala Szabová.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/