(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
V Košiciach opäť aj Hrbatý, pre deti Husárová a Kučera
@ Aktuálne -> Šport     May 20 2009 - 08:50 GMT
Pred blížiacim sa 7. ročníkom košického tenisového turnaja ATP Challenger Tour Edymax Holding Košice Open (6. - 13. júna, dotácia 30 000 eur + H, antuka vonku)

(SITA) - Na blížiaci sa 7. ročník tenisového turnaja mužov ATP Challenger Tour Edymax Holding Košice Open (6. - 13. júna, dotácia 30 000 eur + H, antuka vonku) je prihlásených 9 bývalých členov hornej stovky svetového rebríčka, medzi nimi niekdajšia dvanástka - Dominik Hrbatý.

Do areálu Anička na Kavečianskej ceste predbežne smeruje aj Marcel Granollers-Pujol, vlani člen víťazného španielskeho družstva vo finále Davisovho pohára v Argentíne a momentálne 95. v renkingu. Zo slovenských hráčov sa nad čiaru medzi 22 priamo akceptovaných uchádzačov na základe počítačového poradia ATP dostal iba Hrbatý, ktorý v Košiciach triumfoval na bývalom turnaji VSŽ Open v rokoch 1997 i 1998. Pred dvanástimi mesiacmi sa prebojoval do štvrťfinále.

"Som rád, že náš turnaj si za krátky čas vytvoril veľmi dobré meno a hráči sa do Košíc radi vracajú. V tomto termíne máme aktuálne konkurenciu iba v podobe švajčiarskeho Lugana," povedal na stredajšej tlačovej besede v Bratislave technický riaditeľ podujatia Branislav Stankovič.

Vlani sa na východe predstavili v benefičnej miešanej štvorhre "Dominator Exhibition" práve Hrbatý a Dominika Cibulková (v januári 2009 vynikajúco zužitkovali túto spoločnú verejnú skúsenosť na Hopmanovom pohári v austrálskom Perthe) a za 16 000 Sk bola vydražená podpísaná raketa Daniely Hantuchovej. Predvlani takto získal za 15 000 Sk - takisto na dobročinné účely - nového majiteľa originálny herný "nástroj" Srba Novaka Djokoviča, ktorého trénersky vedie Marián Vajda.

"Tentoraz máme pripravené sprievodné akcie pre deti pri Dolnej bráne a obchodnom centre Optima. Na stredu a štvrtok nám sľúbili podporu v podobe osobnej prítomnosti Janette Husárová a Kájo Kučera, nebudú však chýbať ani miestni hokejisti a futbalisti," prezradil B. Stankovič. O športovej úrovni skonštatoval: "Všeobecne nastali ťažšie časy a spočiatku ani nebolo isté, či môžeme pokračovať. Pre nás však bola záchrana turnaja výzvou a som rád, že sme ju vďaka novému partnerstvu so spoločnosťou Edymax Holding i pretrvávajúcej pomoci iných sponzorov zvládli."

Riaditeľ turnaja Miloslav Mečíř uviedol: "Je dobré, že sa košickým organizátorom podarilo nadviazať na tradíciu, pretože takéto turnaje u nás sú veľmi potrebné pre rozvoj tenisu. Priamo do hlavnej súťaže sa dostal iba Domino, ale verím, že sa do nej prebojujú aj ďalší Slováci z kvalifikácie - napríklad Lukáš Lacko, ktorému sa tu vlani príliš nedarilo, Kamil Čapkovič, Pavol Červenák či Marek Semjan. Zo zahraničných hráčov by som upozornil najmä na finalistu parížskeho grandslamového Roland Garros 2005 Mariana Puertu. Tento Argentínčan bol aj na deviatom mieste v rebríčku." Stankovič dodal: "Trénuje ho Guillermo Pérez-Roldán, proti ktorému sme ja i Miloš v minulosti hrávali, tak dúfam, že teraz príde do Košíc a zaspomíname si."

Voľné karty do veľkého "pavúka" pridelili štvorici Martin Kližan (predvlaňajší semifinalista), Miloslav Mečíř ml., Matúš Horečný a Marko Daniš. "V kvalifikácii dáme priestor predovšetkým mladým a lokálnym hráčom, ktorí by inak ťažko niekde mali šancu ukázať sa," podotkol Stankovič.

Víťaz košickej dvojhry získa 4300 eur, úspešný pár vo štvorhre si rozdelí 1900 eur. Internetová adresa www.kosiceopen.tipex.sk (alternatívne www.tenista.sk) ponúkne "livescore" zo všetkých dvorcov a online prenos minimálne z centrálneho kurtu. Vstup do areálu je voľný. Kvalifikácia sa uskutoční 6. - 7. júna a hlavná súťaž 8. - 13. júna (začiatok vždy o 13.00 h, sobotňajší finálový program od 14.00 h aj v priamom prenose STV).

Akceptačná listina (podľa rebríčka ATP Entry k 18. máju):
Marcel Granollers-Pujol (Šp.) 95.
Santiago Ventura (Šp.) 119.
Rubén Ramírez Hidalgo (Šp.) 131.
Jiří Vaněk (ČR) 152.
Dominik Hrbatý (SR) 158.
David Marrero (Šp.) 166.
Michael Russell (USA) 168.
Jurij Ščukin (Kaz.) 178.
Juan Pablo Brzezicki (Arg.) 179.
Miguel Ángel López Jaén (Šp.) 180.
Michail Kukuškin (Kaz.) 184.
Mariano Puerta (Arg.) 189.
Boris Pašanski (Srb.) 191.
Pablo Santos (Šp.) 192.
Dieter Kindlmann (Nem.) 204.
Blaž Kavčič (Slovin.) 209.
Thiemo De Bakker (Hol.) 215.
Joao Souza (Braz.) 223.
Adrian Ungur (Rum.) 225.
Stéphane Robert (Fr.) 227.
Andreas Haider-Maurer (Rak.) 232.
Antonio Veič (Chorv.) 236.
Voľné karty:
Martin Kližan (SR)
Miloslav Mečíř ml. (SR)
Matúš Horečný (SR)
Marko Daniš (SR)

Pozn.: zoznam aktérov na 32 doplnia ešte štyria kvalifikanti a dvaja hráči s tzv. špeciálnou výnimkou (Special Exempt), prípadne namiesto nich tenisti "spod čiary".

Prehľad výsledkov finále dvojhry na predchádzajúcich ročníkoch:

2003: Martin Vassallo-Arguello (Arg.) - Hermes Gamonal (Čile) 6:3, 6:3
2004: Peter Luczak (Austr.) - Janko Tipsarevič (Srb.) 7:5, 7:5
2005: Razvan Sabau (Rum.) - Adam Chadaj (Poľ.) 6:1, 6:2
2006: Nicolas Devilder (Fr.) - Gorka Fraile (Šp.) 6:0, 6:1
2007: Jérémy Chardy (Fr.) - Denis Gremelmayr (Nem.) 4:6, 7:6 (5), 6:4
2008: Lukáš Rosol (ČR) - Miguel Ángel López Jaén (Šp.) 7:5, 6:1


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/