(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
BASKETBAL: Jediný favorit na titul, ďalší dvaja uchádzači o finále
@ Aktuálne -> Šport     Mar 20 2009 - 06:02 GMT
(SITA) - V stredu sa skončila nadstavbová časť ženskej basketbalovej extraligy a už cez víkend sa rozbehnú boje vo štvrťfinále play off, ktoré rozhodnú o slovenskom majstrovi. Poradie po nadstavbovej časti, ako aj podoba štvrťfinálových dvojíc bola známa už dávnejšie.

Najväčším a v podstate jediným favoritom na titul sú obhajkyne prvenstva basketbalistky Maxima Broker Košice. Družstvo, úspešne reprezentujúce Slovensko v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži Eurolige, malo v nadstavbovej časti po odchode Fröhlichovej a Cohenovej, dočasných absenciách amerických opôr Spencerovej a Kraayeveldovej a zraneniach, ktoré predčasne ukončili sezónu Jalčovej, Jurčenkovej a Číkošovej, veľké problémy zložiť aspoň základnú päťku na niektoré extraligové zápasy. Pred play off majú Košičanky jediný cieľ: "Chceme obhájiť majstrovský titul bez jediného zaváhania," avizoval generálny manažér Maxima Broker Košice Daniel Jendrichovský a dodal: "Konečne sme už kompletnejší. Dúfam, že sa nám v play off už budú vyhýbať zranenia."

Obhajkyne z Košíc čaká "električkové" play off

Tréner Štefan Svitek bude mať v sérii proti Cassovii Košice k dispozícii tri legionárky (Spencerová, Lawlessová, Salkauske), štyri slovenské hráčky základného kádra (Čarnoká, Minčíková, Hricková a Kováčová) a káder doplnia tri juniorky (Bálintová, Mackulínová Draganovská). "Počas semifinále by mala našu silu zvýšiť aj Kraayeveldová, ktorá by sa mala v Košiciach objaviť 5. či 6. apríla," komentoval situáciu v kádri D. Jendrichovský. Štvrťfinále v Košiciach obstará mestské derby. Kuriozitou je, že práve Cassovia dokázala 8. novembra 2008 poraziť slovenského šampióna (74:69) hrajúceho vtedy ešte v excelentnej zostave s euroligovým puncom. "Prehra s Cassoviou nás bude strašiť veľmi dlho. Je to škvrna na našom tohtosezónnom štíte, lebo druhá prehra počas nadstavbovej časti v Ružomberku bola ovplyvnená našou katastrofálnou maródkou," hodnotil Jendrichovský štvrťfinálového súpera a zároveň dodal: "Toto nesmie mať vplyv na náš štvrťfinálový výkon. Nemáme iný cieľ, ako dve vysoké víťazstvá."\

Situáciu Maxime Broker uľahčuje aj fakt, že Cassovia musela pre finančné problémy v klube prepustiť všetky 4 legionárky ešte koncom novembra minulého roka. Ďalším pozitívom pre obhajcu titulu je predpoklad, že v semifinále bude na favorita čakať opäť košický klub - tentoraz BSS. Ak sa majstrovi podarí splniť cieľ a nestratiť v play off ani jeden zápas, bude mu na obhajobu titulu stačiť v celej vyraďovacej časti jediný výjazd mimo Košíc, a to na druhý finálový duel. "Je to určite veľká výhoda, odpadne nám cestovanie, ktorého sme si v tejto sezóne najmä v Eurolige užili viac než dosť. Celkom nás teší, že odohráme v extralige ´električkové´ play off," pousmial sa generálny manažér Maximy Broker Košice Daniel Jendrichovský.

Ružomberok aj Nitra chcú do finále

Z druhého miesta do play off pôjdu po nadstavbovej časti basketbalistky Ružomberka, ktoré excelentne zvládli druhú časť súťaže. Dokázali využiť oslabenie majstrovských Košičaniek a vo štvrtom zápase v sezóne ich konečne na domácej palubovke zdolali (83:73). Navyše dvoma tesnými víťazstvami vo vzájomných zápasoch (58:53 a 73:69 po predĺžení) odrazili útok Nitry na svoje pozície. "Naším jednoznačným cieľom je postúpiť do finále," neskrýval ambície generálny manažér úradujúceho slovenského vicemajstra MBK Ružomberok Stanislav Onuška a dodal: "Či už bude naším súperom v prvom kole Slovan, či v semifinále s vysokou pravdepodobnosťou Nitra, tento cieľ sa nemení. Hoci Nitra má určite silný tím, máme pred ňou rešpekt, no nie strach."

Na začiatku play off čaká na Liptáčky bratislavská prekážka. "Náš prvý súper Slovan Bratislava urobil v porovnaní s minulou sezónou výrazný pokrok. Posunul sa v tabuľke, dokonca aj do play off," začal S. Onuška s hodnotením prvého súpera v play off a vzápätí pokračoval: "Slovan hrá disciplinovaný basketbal. Jeho ústrednou osobnosťou pod košom aj zvonka je Talajková. My však chceme postúpiť po dvoch víťazstvách."

Ružomberčanky majú ku koncu ťažkej sezóny, v ktorej odohrali aj 6 zápasov v Európskom pohári FIBA, problémy zo zdravotným stavom niektorých hráčok. "V Nitre hrala so sebazaprením a s horúčkou spôsobenou virózou Kanaďanka Chapdelainová, narazené koleno zo zápasu s Prešovom má Lukačovičová. Zdravotný stav kádra sa však zlepšuje. V semifinále by mal byť tím už v stopercentnom poriadku. Vo štvrťfinále budeme síce už kompletní, ale striedaním aj taktikou chceme predsa len ešte niektoré hráčky šetriť," komentoval "boľačky" Stanislav Onuška.

Vysokoškoláčky spod Zobora veľmi túžili skončiť pred play off na druhej priečke. V nadstavbe však nestačili ani na Liptáčky, ani na košického majstra a do vyraďovacích bojov idú z tretieho miesta. "Ani naše ciele sa pred play off nemenia. Chceme si zahrať vo finále," potvrdil predsezónny cieľ tréner BK Inpek UKF Nitra Pavol Horička a dodal: "Zatiaľ sa nechcem vyjadrovať k semifinále, pred nami je prvý krok a my chceme Prešov zdolať vo dvoch zápasoch." Na margo prvého súpera v play off ešte dodal: "Prešov má dobrý tím. Po odchode Lawlessovej sa spoliehajú najmä na individuálne výbornú Karavajevovú. Chceme sa na ňu v obrane sústrediť a eliminovať jej výkon. Našou výhodou je šírka a kvalita kádra, ktorá by mala stačiť na nášho súpera."

Problémy so zraneniami neobišli ani Nitrianky. "Zdravotný stav nášho kádra je relatívne dobrý. Oravcová si doliečuje zranenie nohy a Babaríková zranený členok. Na semifinále by mali byť obe v poriadku a k dispozícii," zakončil Pavol Horička.

Papierovo najvyrovnanejšou by mala byť posledná štvrťfinálová séria. Popradčanky dokázali zohrať počas sezóny s košickými "oceliarkami" tri vyrovnané zápasy, v ktorých dokonca vybojovali jedno víťazstvo. Vo februári však pre ekonomickú krízu prepustili obe Američanky - Johnsonovú a Grahamovú a do Ružomberka zamierila Šimkuľáková. Výsledkom bolo pred týždňom jednoznačné víťazstvo BSS v Poprade 84:61 v poslednom vzájomnom meraní síl v nadstavbovej časti. Aj v tejto sérii by bolo veľkým prekvapením, keby sa neskončila po dvoch zápasoch v prospech Košičaniek.

Štvrťfinálové dvojice ženskej basketbalovej extraligy a termíny zápasov:
Maxima Broker Košice (1.)* - Cassovia Košice (8.): 21., 25. prípadne 28. marca
MBK Ružomberok (2.) - Slovan Bratislava (7.): 21., 25., prípadne 28. marca
Inpek UKF Nitra (3.) - BK ´99 PU Prešov (6.): 22., 26., prípadne 29. marca
BSS Košice (4.) - ŽBK Whirlpool Poprad (5.): 22., 26. prípadne 29. marca
*V zátvorke je umiestnenie klubu po nadstavbovej časti extraligy. Hrá sa na dve víťazstvá, prvý a prípadný tretí zápas odohrajú na palubovke lepšie umiestneného klubu po nadstavbovej časti.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/