(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Na Luníku IX začala fungovať Rómska občianska hliadka
@ Aktuálne -> Región     Mar 18 2009 - 12:16 GMT
(SITA) – Členovia Rómskej občianskej hliadky (ROH) z Luníka IX dnes ráno slávnostne zložili sľub. „Verím, že svojou činnosťou prispejete k zvýšeniu bezpečnosti, poriadku, ale aj hygieny a čistoty na sídlisku. Po troch, štyroch mesiacoch budeme hodnotiť, ako sa osvedčíte,“ povedal košický primátor František Knapík dvanástim členom hliadky po zložení sľubu. Doložil, že očakáva od nich svedomité plnenie služby. Po zložení sľubu začali hneď na ostro – asistenciou v objekte pre vyplácanie sociálnych dávok, kde už netrpezlivo čakalo niekoľko desiatok Rómov, prevažne žien. Ako povedal primátor, po dohode so starostom a za spoluúčasti tunajších obyvateľov zorganizuje mesto na Luníku IX veľké upratovanie, pretože sa pod oknami niektorých bytoviek a na uliciach nahromadil domový odpad.

„Pred piatimi rokmi sa hliadka osvedčila a na Luníku bol oveľa väčší poriadok. Verím, že získame u ľudí autoritu a aj teraz sa nám podarí zlepšiť bezpečnosť a poriadok na sídlisku,“ uviedol člen ROH Miroslav Mroč, ktorý bol v poriadkovej službe aj predtým. „No neviem, či dokážu zabezpečiť poriadok. Veľa detí tu fetuje, no oni si s tým neporadia,“ zapochybovala jedna zo žien čakajúcich, kým začnú vyplácať sociálne dávky.

Projekt vytvorenia Rómskej občianskej hliadky schválilo mestské zastupiteľstvo, ktoré vyčlenilo na jej zriadenie a fungovanie ročne 67 666 eur. Člen hliadky dostane mesačne odmenu necelých tristo eur hrubého. Dvanásť členov hliadky vybrala komisia spomedzi 25 uchádzačov. Ako uviedol zástupca náčelníka košickej mestskej polície Slavomír Pavelčák, všetci majú čistý výpis z registra trestov, čo bola jedna zo základných podmienok, a všetci absolvovali základné mesačné školenie. Hliadky v oranžových vestách s nápisom na chrbte Rómska občianska hliadka a označené visačkou s menom, vyzbrojené gumovým obuškom, budú slúžiť na sídlisku, kde žije okolo 5 000 Rómov non stop. Ich činnosť bude riadiť a koordinovať príslušník košickej mestskej polície. Zasahovať môžu len v zmysle občianskeho zákonníka a vždy to musia ohlásiť mestskej, prípadne štátnej polícii.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/