(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Tajným prianím Dzurindu je bežať aj na stom ročníku MMM
@ Aktuálne -> Šport     Oct 05 2008 - 02:28 GMT
(SITA) – Tajným prianím politika a vytrvalostného bežca Mikuláša Dzurindu je postaviť sa na štart stého ročníka košického Medzinárodného maratónu mieru, ktorý je najstarším v Európe. „Ak dožijem, to by som mal 68 rokov. Všetko sa dá a dnes maratón behávajú aj sedemdesiatnici,“ povedal Mikuláš Dzurinda.

Nechýba ani tohto roku na trati už 85. ročníka MMM. Pobeží so svojim už tradičným číslom 111. Zaregistrovať sa bol v sobotu až tesne pred záverom. A hoci mal za sebou stranícku krajskú konferenciu a cestu autom z Bratislavy do Košíc, sršal energiou a dobrou náladou, žartoval s organizátormi maratónu i na krátkom stretnutí s vytrvalcom Marcelom Mataninom. Známy košický vytrvalec Dzurindovi okrem zopár dobrých rád a doplnkovej výživy daroval aj tekutý „životabudič“. „Z toho si ale dáme, až keď zabehnem maratónsku trať,“ povedal Mataninovi.

V rozhovore pre agentúru SITA Dzurinda uviedol, že košický maratón patrí k jeho najobľúbenejším pre dobrú organizáciu, ale aj vynikajúci divácku kulisu, ktorú dokážu Košičania vytvoriť. Nevynechal ani minulý ročník.

„Minulý rok som ešte behal so železnou výstužou v nohe – v píšťale, ktorú mi už vybrali. Dúfam, že to noha vydrží. Chcel by som zbehnúť pod tri a pol hodiny, čo je môj najlepší čas za posledných desať rokov, a tak sa ho pokúsim atakovať. Vlani som dosiahol čas 3:35:13,“ povedal Dzurinda. Večer pred maratónom si dal len špagety. Dnes vstával už pre siedmou, absolvoval krátku rozcvičku svalov. „Na raňajky - vlastne už maratónsky obed, to je slepačiu polievka, kuracie stehno s ryžou a dobrý kompót,“ prezradil.

V súčasnosti je v Košiciach chladno a sychravo, ako však povedal Dzurinda, zimy a dažďa sa nebojí. „Mojim najväčším nepriateľom pri maratóne je slnko a vietor. Som ľahký, a preto sa bojím vetra a slnko mi nikdy nerobilo dobre. V Košiciach som dosiahol najlepší čas pod tri hodiny (2:57) ešte na klasickej trati MMM z Košíc do Sene a bolo presne takéto počasie – pršalo a bolo okolo jedenásť stupňov, ale to som mal 28 rokov.“

Na košický maratón sa Dzurinda začal pripravovať začiatkom leta, ale ako povedal pobeháva celý rok. Doložil, že nabehá ročne okolo tisíc kilometrov, okrem toho rád bicykluje. Na maratón sa intenzívne pripravuje štandardne asi tri mesiace a súčasťou prípravy je aj upravená životospráva. „Z jedál som vypustil mastné jedlá a sladkosti, ktoré mám rád. Jedol som hlavne chudé mäsá, ryby a cestoviny. Vypustil som aj alkohol. Za posledný mesiac som sa nedotkol vína ani pálenky,“ povedal s úsmevom. Doložil, že trénovať chodí na dunajské hrádze, Devín alebo na Kolibu. Na bežeckých topánkach si dáva veľmi záležať a dosť investuje do kvalitnej, značkovej obuvi „lebo aj od toho záleží, ako sa opotrebúvajú kĺby a ako dlho budem ešte behávať“.

„Vytrvalostný beh mi robí dobre, mám z neho radosť a stal sa každodennou súčasťou môjho života. Pomáha mi nielen fyzicky, ale aj psychicky. Vyžaduje totiž určitú sebadisciplínu, schopnosť správne si rozložiť sily. Okrem toho rád bicyklujem, lyžujem a čítam,“ hovorí a doložil, že nemá rád silové športy, „v posilňovni nevydržím viac ako desať minút, potrebujem prírodu, vzduch, les“


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/