(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Workshop k investičným projektom, Košice EHMK 2013 – využitie dažďovej vody v meste
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Jun 23 2008 - 04:38 GMT
Košice, kandidát na titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 zakomponoval do svojho projektu aj ekologický rozmer vody a jej využitia. Dažďová voda je stredobodom pozornosti dvojdňového medzinárodného workshopu od 25. do 26. júna v Kasárňach Kulturparku (KK) na Kukučínovej ulici v Košiciach. Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, pozývame vás na krátky brífing s účastníkmi workshopu 26. júna o 12:00 hod. v priestoroch KK.

Workshop je koncipovaný ako dvojdňové stretnutie zahraničných a domácich expertov, pracujúcich v oblasti environmentalistiky, urbanizmu a architektúry, ktoré vyústi do prípravy podkladov pre konkrétne aplikácie v investičných projektoch kandidatúry Košíc na titul EHMK 2013. Ide o projekty SPOTS - kultúrne body okraja, MODRÝ PARK a KASÁRNE KULTURPARK.

„Účastníci workshopu budú spoločne hľadať najvhodnejšie riešenia implementácie ekologizujúcich systémov v týchto lokalitách, vychádzajúc pri tom z koncepcie Košického protokolu pre vodu v 21. storočí, schváleného mestským zastupiteľstvom v roku 2005. Tento dokument definuje rámce dobrého spravovania vôd tak, aby dažďová voda nebola splachovaná do kanalizácie, čím by naďalej zvyšovala riziká vzniku povodní, ale aby zlepšovala podmienky pre zdravý štýl života priamo v mestách. Inovatívna koncepcia, si kladie za cieľ pripraviť konkrétne implementácie novej kultúry o vode do mestského urbánneho prostredia, aby sa myšlienka košického protokolu v krátkodobom časovom horizonte využila v reálnom živote miest a ich rozvoji. Medzinárodný workshop bude súčasťou týchto procesov a zároveň podporou environmentálneho piliera Košickej kandidatúry,“ uviedol spoluautor koncepcie environmentálneho piliera projektu Košice EHMK 2013 Peter Beňo.

Účastníci workshopu si 25. júna od 16:00 do 20:00 hod. prezrú Kasárne Kulturpark, navštívia pilotný projekt aplikácie Košického protokolu pre vodu na sídlisku KVP, zhliadnu priestor pre kultúrne aktivity vo výmenníku tepla na Triede SNP a zavítajú na miesto budúceho Modrého parku v lokalite Anička. Nasledujúci deň bude venovaný brainstormingu a konkretizácii podkladov pre implementáciu v spomínaných investičných projektoch.

Témy workshopu:

Manažment dažďových vôd.

Aplikácie v urbánnom prostredí.

Koncepcia Modrého parku.

Účastníci workshopu:

Michal Kravčík (MVO Ľudia a voda)
Eugen Tóth (MVO Ľudia a voda)
Pavol Varga (MVO Ľudia a voda)

Marco Schmidt (Technická univerzita Berlín)

Raphael Ziegler (European College for Liberal Art, Berlín)
Martin Bucholtz (Technická univerzita, Berlín) PO
Alessandro Mazzota (Polytechnická univerzita, Torino)
Jan Pokorný (ENKI, Česká republika)

Jaroslav Tesliar (Agentúra pre regionálny rozvoj, Košice)
Ivan Matúšek (EKOSUR, s.r.o, Trnava)

Michal Hladký (koordinátor investičných projektov EHMK 2013)
Peter Beňo (spoluautor koncepcie environmentálneho piliera EHMK 2013)
Martin Gavlík (technická dokumentácia budov)

Zástupca ÚHA (pozvaný Martin Jerguš)
Zástupca pamiatkového úradu KE (pozvaný Radoslav Mokrýš)
Zástupca EHMK (Marek Kolarčík)

Viac informácií: Peter Beňo, 0904 195 889, peter.beno@kosice13.sk

Zuzana Lehotská


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/