(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Na východnom Slovensku začalo jarné zalesňovanie.
@ Aktuálne -> Región     Mar 13 2008 - 19:17 GMT
(TASR) - Vyše 4 430 hektárov nového lesa, čo je o takmer 200 hektárov viac ako bola vlaňajšia skutočnosť, plánujú založiť počas jarného zalesňovania v odštepných závodoch (OZ) š. p. Lesy SR. Dobré počasie umožnilo začať v týchto dňoch s umelou obnovou lesa na lesných správach východného Slovenska v OZ Sobrance, kde vysadia na jar približne 300 000 sadeníc.

Do jarnej obnovy lesa investuje závod 2,8 milióna Sk, informoval dnes Jaroslav Ferko z referátu pre pestovanie a ochranu lesa.
Na lesných správach Porúbka, Strážske, Ubľa a ďalších pribudne 61 hektárov nových porastov. Vysadia zväčša listnáče - dub zimný a dub letný, buk, ale aj jaseň - hlavne v Tokajskej oblasti v okrese Trebišov. Na Východoslovenskej nížine, napríklad v Pavlovciach nad Uhom, už tradične sadia sobraneckí lesníci šľachtené topole, ktoré ako rýchlorastúce dreviny zhodnocujú v papierenskom priemysle.
Výhodou závodu je, že sadenice získava z neďalekého škôlkarského strediska Semenoles v Sobraneckých Kúpeľoch, patriaceho pod špecializovaný závod so sídlom v Liptovskom Hrádku.
Keďže závod je situovaný v nižších zemepisných polohách, má málo ihličnatých porastov - len 20 % z celkových približne 40 000 hektárov lesa. Darí sa tam najmä borovici a smrekovcu. Podľa Ferka menej ihličnanov znamená aj menej škodcov a problémy s kalamitnou a náhodnou ťažbou takmer nepoznajú.
Sobranecký OZ zalesňuje dodávateľským spôsobom prostredníctvom živnostníkov a súkromných spoločností, ktoré prešli výberovým konaním a zamestnávajú bývalých pracovníkov závodu a sezónnych robotníkov.
OZ Lesov SR v Sobranciach patrí s 300 000 hektárovým katastrálnym územím medzi najväčšie na Slovensku a rozprestiera sa od pohoria Vihorlat až k maďarským hraniciam - cez okresy Michalovce, Sobrance, Košice - okolie a Trebišov. Jeho územie pretína východná schengenská hranica Európskej únie.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/