(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Slovensko-maďarská komisia historikov rokuje v Košiciach
@ Aktuálne -> Školstvo     Feb 06 2008 - 13:51 GMT
(TASR) - Protihabsburským stavovským povstaniam a ich vplyvu na vývoj pohraničných regiónov Slovenska a Maďarska v 17. storočí bol venovaný odborný program dvojdňového 13. zasadania Slovensko-maďarskej komisie historikov, ktoré sa začalo dnes v Košiciach.

Ako uviedol pre TASR predseda slovenskej časti Štefan Šutaj, komisia získala aj poverenie pracovať na príprave spoločnej učebnice a učebných textov slovenských a maďarských dejín. "Poverenie sme dostali na základe rozhodnutia premiérov oboch krajín, ktorí sa stretli vlani v júni a prijali 14-bodový program vzájomnej spolupráce," informoval Šutaj. Podľa jeho slov učebnica už podľa dohody premiérov oboch vlád mala byť vydaná začiatkom tohto roku. "Zatiaľ sa nám však nepodarilo dosiahnuť dohodu s Ministerstvom školstva SR o jej finančnom zabezpečení", dodal Šutaj.
Slovensko-maďarská komisia historikov vznikla v roku 1993 a je súčasťou Slovenskej historickej spoločnosti a jej maďarského partnera. Cieľom komisie rokujúcej striedavo v SR a v MR je vytvárať podmienky na vzájomné stretávanie sa a diskusiu historikov na aktuálne, zaujímavé a často sporné dejinné témy oboch susediacich krajín.
Predsedom maďarskej časti komisie je László Szárka.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/