(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
KSK investoval v tomto roku do rekonštrukcie ciest takmer 580 mil. Sk.
@ Aktuálne -> Región     Nov 05 2007 - 10:05 GMT
(TASR) - Takmer 580 miliónov Sk investoval v tomto roku do rekonštrukcie ciest 2. a 3. triedy Košický samosprávny kraj (KSK). Využitím projektov verejného a súkromného partnerstva (PPP projekty), čerpaním 1. tranže pôžičky z Európskej investičnej banky (EIB) a vlastných prostriedkov regionálnej samosprávy sa v regióne podarilo opraviť takmer 150 kilometrov komunikácií.

Vďaka partnerstvu verejného a súkromného sektora pribudne k polovici novembra 91 kilometrov opravených ciest na 55 stavbách v celkovej hodnote 304 miliónov Sk, informovala hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková. Jednotlivé stavby sú v pôsobnosti stredísk správy ciest v Michalovciach, Moldave nad Bodvou, Rožňave, Spišskej Novej Vsi a Trebišove.
"Poslanci KSK ešte v apríli tohto roku schválili návrh na tento spôsob rekonštrukcie ciest formou projektov verejného a súkromného partnerstva, takzvané PPP projekty. Celý objem opráv sa zrealizuje v tomto roku a KSK bude náklady splácať sedem rokov", spresnila Bobriková. Pôvodne bol tento balík rekonštrukčných prác rozvrhnutý na tri roky. Ich sústredením len na jeden rok sa predišlo cenovému nárastu i ďalšej devastácii vozoviek a tým aj vyšším nákladom na opravy.
Z úveru od EIB zrealizovali v KSK spolu 23 stavieb na vyše 52 kilometroch ciest v objeme 255 miliónov Sk. Na všetkých sa finišuje s výnimkou rekonštrukcie mosta ponad železničnú trať v Prakovciach, ktorá si vyžiadala koordináciu so železnicami. Táto stavba je rozdelená na dve etapy. V prvej sa prefinancuje necelých 15 miliónov Sk, v druhej viac ako 16 miliónov Sk.
V okrese Košice - okolie sa rekonštrukcie dočkal most na ceste II/552 za obcou Slanec, úsek cesty III/547002 v Trebejove, ako aj zosuv v obci Kostoľany nad Hornádom. Na ceste II/548 pri obci Štós sa rekonštruoval priepust. Na ceste III/068021 v obci Valaliky KSK zabezpečil rekonštrukciu povrchu cesty, výstavbu zastávkových pruhov a cyklistického chodníka.
V okresoch Michalovce a Sobrance sa opravy týkali úsekov ciest II/554 od križovatky po Malčice, cesty medzi Kačanovom a Falkušovcami, cesty medzi Michalovcami a Lastomírom, Lastomírom a Budkovcami a ďalšie.
V okrese Rožňava sa zlepšili podmienky na cestách 3. triedy medzi Plešivcom a Gemerskou Hôrkou, Dobšinou a Vyšnou Slanou a Roštárom a Brdárkou. V okrese Spišská Nová Ves a Gelnica sa robili opravy na ceste 2. triedy Novoveská Huta – Spišská Nová Ves, Odorín – Spišská Nová Ves, či prieťah obcou Helcmanovce. V okrese Trebišov sa opravoval napríklad 1,3 kilometrový prieťah obcou Zemplínska Teplica, prieťah obcou Byšta a cesta od Vojčíc po hranicu s okresom Michalovce.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/