(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Kanadský investor odstránil ekologickú záťaž na Spiši.
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Oct 05 2007 - 03:11 GMT
(TASR) - Jedna z viacerých environmentálnych záťaží v okolí Spišskej Novej Vsi už neexistuje. V lese pri Novoveskej Hute, miestnej časti okresného mesta, odstránili nelegálnu skládka komunálneho odpadu. Po rekultivácii prírodného prostredia dokončujú v týchto dňoch terénne úpravy. Projekt s nákladmi 200 000 Sk financovala Ludovika Holding, dcérska spoločnosť kanadského investora Tournigan Gold Corporation, ktorý na Slovensku, okrem iného aj pri Novoveskej Hute skúma ložiská uránu a ďalších kovov.

"Ľudia, ktorí pracujú v našej spoločnosti, sú veľmi citliví na ochranu prírody. Nemohli sme zostať ľahostajní k čiernej skládke v bezprostrednej blízkosti realizovaného vrtu," uviedol včera pre TASR riaditeľ Ludovika Holding Boris Bartalský. Spresnil, že dodávateľom zákazky bola spišskonovoveská spoločnosť Uranpres, známa aj meraním radónu pre stavebné účely a aktivitami v oblasti banskej činnosti. Odpad bolo potrebné odstrániť z dvoch jám s celkovou plochou približne 250 metrov štvorcových.
Podľa údajov z Ministerstva životného prostredia SR na Slovensku je v súčasnosti okolo 6000 nelegálnych a 162 legálnych skládok. Európska únia vyvíja tlak na členské krajiny, aby skládky postupne uzatvárali a obmedzovali ich počet. Odstránenie ilegálnej skládky v Novoveskej Hute je v súlade s týmto trendom, dodal Bartalský.
"Podstatná časť prác trvala tri týždne a robilo ich osem našich pracovníkov. Použili sme viacero druhov techniky, vrátane špeciálnych rýpadiel, nakladačov a strojov. Odpad sme uložili na legálnej mestskej skládke Kúdelník. V ďalšej fáze sme na vyčistené miesto priviezli zeminu," informoval Ján Boržik zo spoločnosti Uranpres.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/