(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
MVSR: Košický kraj pripravil infokampaň o vstupe do Schengenu.
@ Aktuálne -> Región     Sep 03 2007 - 13:28 GMT
(TASR) - Informačnú kampaň o dopadoch vstupu Slovenska do Schengenského priestoru od januára 2008 s dôrazom na prevenciu kriminality a obchodovanie s ľuďmi pripravil na september v Košickom kraji Krajský úrad.

Cieľovými skupinami kampane sú hlavne mladí ľudia a miestna samospráva a štátna správa. Ako informovala dnes na tlačovej konferencii koordinátorka projektu Anna Pastiriková, kampaň organizujú formou seminárov v okresoch Sobrance, Michalovce a Trebišov. Zapojila sa do nej aj Rada vlády SR pre prevenciu kriminality, Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) a Úrad hraničnej a cudzineckej polície (ÚHCP) Ministerstva vnútra SR.
Popri seminároch to budú aj programy pre študentov na vybraných školách kraja, pričom prvá akcia sa začína už v utorok v Mestskom kultúrnom stredisku v Sobranciach. KÚ vydal ku kampani rozsiahlu príručku o všetkých aspektoch a problematike vstupu SR do Schengenu.
Alexander Thurzo z ÚHCP pripomenul, že východná hranica SR sa stane aj vonkajšou schengenskou hranicou a bude preto potrebné zabrániť prenikaniu nelegálnych migračných prúdov, ktoré používajú Slovensko ako tranzitnú krajinu. Kampaň by mala zvýšiť informovanosť najmä mladých ľudí, ktorých cestujúc do zahraničia môžu vtiahnuť do zločineckých skupín alebo sa môžu stať ich obeťou. Samospráva a štátna správa zas získa informácie o možnostiach regionálneho rozvoja, ktoré im vstup do Schengenu poskytne.
Ako pripomenula Soňa Andrášová z IOM, obchodovanie s ľuďmi sa netýka len žien, ktoré zločinecké skupiny potom zneužívajú v sexuálnom priemysle, ale aj mužov, starších ľudí a deti a ich využívania na nelegálnu prácu, žobranie či nelegálnu adopciu.
Keďže vstup do Schengenu si vyžiada prísne bezpečnostné opatrenia nielen na 97-kilometrovej východnej slovensko-ukrajinskej hranici, ale aj blízkom vnútrozemí, môžu občania očakávať zvýšenú aktivitu policajných hliadok. Podľa Miroslava Uchnára zo sobraneckého oddelenia hraničnej polície by to nemali chápať ako negatívum, ale hlavne ako príspevok k prevencii cezhraničnej a miestnej majetkovej kriminality.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/