(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Vyše100 závažných pracovných úrazov vyšetrovali v prvom polroku v Košickom kraji.
@ Aktuálne -> Región     Aug 23 2007 - 13:41 GMT
(TASR) - Vyše 100 závažných pracovných úrazov, z toho päť smrteľných, vyšetrovali v prvom polroku 2007 v Košickom kraji inšpektori Inšpektorátu práce (IP) Košice.

Tri smrteľné úrazy zaznamenali v doprave, jeden v stavebníctve a jeden pri ťažbe dreva, keď vo februári zasiahol a usmrtil piliara v Rejdovej konár stromu.
Najviac ťažkých pracovných úrazov sa stáva pri ťažbe dreva, v stavebníctve a na cestách u profesionálnych vodičov, uviedol dnes pre TASR hlavný inšpektor IP Košice Bartolomej Dorov.
Osobitne rizikovou je práca v stavebníctve hlavne preto, že zamestnávatelia, keď získajú zákazku a nemajú v tom čase robotníkov, zbierajú ich často takpovediac z ulice. Nekvalifikovaní zamestnanci nemajú za sebou potrebné školenia na práce vo výške alebo s mechanizmami a hrozí im pracovný úraz.
Osobitnou kapitolou podľa Dorova sú zemné práce, pri ktorých robotníci často pracujú bez zabezpečenia proti zosuvu zeminy. V takýto rizikových prípadoch a situáciách majú právo pracovný výkon odmietnuť, upozornil Dorov.
Úrazy pribúdajú aj v súvislosti so zatepľovaním výškových budov, ale aj demoláciami starších a výstavbou nových objektov. Nedávno prišiel v Michalovciach stavebný robotník o život pri páde z lešenia, keď upravoval balkón.
V prvom polroku 2006 zaznamenal IP Košice v kraji len 21 ťažkých pracovných úrazov, z nich šesť bolo smrteľných. Ako spresnil Dorov, nárast počtu úrazov v tomto roku vznikol aj administratívne tým, že od 1. júla 2006 platí nový zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Podľa tohto zákona sa už za závažný považuje každý pracovný úraz, keď zamestnanec je práceneschopný viac ako 42 dní.
"Na jednej strane nám to odčerpáva veľa finančných prostriedkov, lebo musíme vyšetrovať viac prípadov, na druhej strane to prispieva k prevencii úrazovosti," uzavrel Dorov.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/