(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Košická spaľovňa bude zhodnocovať odpad výrobou elektrickej energie.
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Aug 14 2007 - 07:27 GMT
(TASR) - Po najväčšej slovenskej spaľovni komunálneho odpadu v Bratislave sa na zhodnocovanie odpadu výrobou elektrickej energie pripravuje aj spaľovňa KOSIT v Košiciach. Projekt pripravil majoritný vlastník spaľovne spoločnosť 4Italy (51 %) a súhlas s investíciou vo výške 12 miliónov EUR, v prepočte 401 miliónov SKK, už vyjadrili aj spoluvlastníci spaľovne - mesto Košice (34 %) a spoločnosť HOOCH (15 %).

Pre projekt, ktorého podstatou je rekonštrukcia doteraz nevyužívaného kotla a inštalácia parnej turbíny s výkonom 7,5 MW, má už KOSIT ako investor územné rozhodnutie a čaká na stavebné povolenie, uviedol dnes pre TASR hovorca KOSIT-u Roland Bánhegyi. Podľa jeho vyjadrenia inštalácia turbíny v košickej spaľovni je potrebná na doplnenie integrovaného systému zhodnotenia odpadu o časť úplného energetického zhodnotenia vyrobeného tepla. Zatiaľ je totiž táto časť prevádzky spaľovne neefektívna, pretože každoročne stúpa podiel nepredanej pary. "Tento podiel stúpol z 27 % v roku 1997 na vlaňajších 48 %," povedal Bánhegyi.
Podľa hovorcu KOSIT-u by mohli po stavebných prácach inštalovať turbínu na jar a prvú elektrinu dodať do siete v lete budúceho roku. Všetko ešte závisí od počasia, ktoré môže pribrzdiť stavebné práce.
KOSIT očakáva návratnosť investície za približne 10 rokov. Bánhegyi spresnil, že ich investičný plán je v súlade s Programom odpadového hospodárstva SR a podľa stanoviska Ministerstva hospodárstva SR aj s vládnou politikou, týkajúcou sa využitia obnoviteľných zdrojov energie. Korešponduje tiež s pripravovanou energetickou koncepciou mesta Košice. Popri komunálnom odpade ráta KOSIT aj v rekonštruovanom termovalorizačnom zariadení so spaľovaním čistiarenských kalov a biomasy nielen z mesta, ale aj z okolitých obcí, dodal hovorca.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/