(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
KSK začína rekonštrukciu ciest za 260 miliónov Sk z úveru EIB.
@ Aktuálne -> Región     Jul 18 2007 - 16:08 GMT
(TASR) - Košický samosprávny kraj (KSK) v týchto dňoch odovzdáva dodávateľom, ktorí obstáli vo verejnej súťaži, staveniská na cestách 2. a 3. triedy. Začínajú sa tým plánované rekonštrukcie ciest a mostov v celkovej hodnote 260 miliónov Sk, ktoré sú financované z úverových zdrojov Európskej investičnej banky (EIB).

Ide o prvú tranžu čerpania úveru, pričom v tomto roku bude zo zdrojov EIB realizovaných spolu 23 stavieb a všetky by mali byť odovzdané do konca októbra, uviedla dnes pre TASR hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková. Pôjde o cesty a mostné objekty v okresoch Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Rožňava a Spišská Nová Ves.
Hovorkyňa spresnila, že prostriedky z EIB získal KSK koncom vlaňajšieho roka na základe podpisu úverovej zmluvy na 1,4 miliardy Sk, čo je približne 39 miliónov EUR.
"Pôžičkou budú spolufinancované najmä prioritné projekty zahrnuté do investičného programu KSK, medzi ktorými má kľúčové miesto práve modernizácia dopravnej infraštruktúry. Vďaka projektom v oblasti dopravy bude opravených viac ako 100 úsekov ciest a mostov v regionálnej sieti. Modernizáciou ciest 2. a 3. triedy by sa mala zvýšiť bezpečnosť premávky, ale aj zlepšiť podmienky pre ďalší rozvoj regiónu," uviedla Bobriková. 0
Peniaze z EIB využije KSK aj na rekonštrukcie kultúrnych, školských a sociálnych zariadení. Niektoré projekty budú spolufinancované aj zo štrukturálnych fondov EÚ.
Celková čiastka úveru bude čerpaná v jednotlivých tranžiach do konca roka 2009 so splatnosťou 30 rokov. Podstatná časť prostriedkov z úveru EIB (1,1 miliardy Sk) je plánovaná na zlepšenie dopravnej infraštruktúry. Vo vlastníctve KSK je takmer 2 000 km ciest 2. a 3. triedy. Až 33 % z nich je v nevyhovujúcom a havarijnom stave. Na financovanie rekonštrukcie kultúrnych a historických budov je určených 100 miliónov Sk. V oblasti školstva celková požiadavka na úverové zdroje EIB predstavuje 100 miliónov Sk, dodala Bobriková.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/