(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Skanska BS pokračuje v razení štôlne k mastencovej bani v Gemerskej Polome.
@ Aktuálne -> Región     Jul 16 2007 - 14:45 GMT
(TASR) - Približne 500 miliónov Sk si vyžiada razenie 4 200-metrovej štôlne Elisabeth k rozsiahlemu ložisku mastenca pri Gemerskej Polome v okrese Rožňava. Pre investora - košickú spoločnosť VSK Mining - ju razí Skanska BS.

Ako TASR informovala firma VSK Mining, ktorá je držiteľom dobývacieho priestoru, raziace práce sa začali v novembri 2006 s predpokladaným ukončením vo februári 2009.
Výsledky geologického prieskumu predpokladajú, že v ložisku, jednom z najvýznamnejších na svete, je niekoľko miliónov ton vysoko čistého mastenca - suroviny pre farmaceutický, chemický, kozmetický a papierensky priemysel. V modernej bani, v ktorej by sa mala začať ťažba o tri roky, vznikne niekoľko desiatok pracovných miest.
Spoločnosť Skanska BS zatiaľ vyrazila tradičnou banskou technológiou s použitím vrtno - trhavinového rozpojovania horniny a kolesovej techniky prvých viac ako 300 metrov štôlne. V týchto dňoch začnú druhú etapu raziacich prác, na ktoré už nasadia najmodernejšiu koľajovú mechanizáciu. Pozostáva z dvojlafetového vrtného vozu spoločnosti Atlas Copco, nakladača značky Häggloader, vozov Shuttletrain a lokomotív DHD 20 a DHD 15 od švédskej spoločnosti GIA Industri AB. Nasadená mechanizácia je úplne nová a v takom komplexnom rozsahu sa na Slovensku ešte nepoužila.
Práce sa začnú 19. júla slávnostným požehnaním štôlne Elisabeth, svätej Barbory a banskej techniky.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/