(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Mesto Košice sa bude podieľať na rekonštrukcii spaľovne spoločnosti KOSIT.
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Jul 13 2007 - 02:41 GMT
(TASR) - Mesto Košice sa bude finančne podieľať na prvej etape priemyselného plánu spoločnosti KOSIT, ktorá zabezpečuje zvoz a spaľovanie mestského komunálneho odpadu Rozhodli o tom včera poslanci hlasovaním na rokovaní Mestského zastupiteľstva. Cieľom podnikateľského zámeru je rekonštrukciou jedného z dvoch kotlov zvýšiť kapacitu na dvojnásobok spaľovaného odpadu. Inštaláciou turbíny sa zároveň využije para na výrobu elektrickej energie.

V súčasnosti je v spaľovni funkčný len jeden kotol s ročnou kapacitou približne 80-tisíc ton komunálneho odpadu. Podľa predkladateľa návrhu, viceprimátora Košíc Jozefa Filipka realizáciou projektu bude mestská spaľovňa plne funkčná s kapacitou na niekoľko rokov aj v prípade havárie prvého kotla, pričom druhý kotol s obdobnou ročnou kapacitou bude môcť spaľovať tiež vysušené kaly a biomasu. "Plánuje sa predaj elektrickej energie a z týchto zdrojov chceme splácať investíciu a stabilizovať ceny za komunálny odpad," dodal námestník primátora.
Schváleniu priemyselného plánu, ktorému predchádzala verejná diskusia a polemiky, sa neúspešne snažili zabrániť ochranári z občianskych združení Spoločnosť priateľov Zeme (SPZ), Sosna a Abovská osa. Zorganizovali petíciu, pod ktorú sa podpísalo takmer 2200 občanov. Ako uviedol predseda SPZ Ladislav Hegyi, "prehrali sme bitku, ale nie vojnu". Poslanci totiž po rozsiahlej a kontroverznej diskusii hlasovali len o prvej z celkových troch etáp projektu. Ochranári chcú v petícii pokračovať a presvedčiť mestskú samosprávu, že projekt KOSIT-u je ekonomicky nerealistický a hlavne neekologický, pretože podľa nich len zvýši množstvo emisii v ovzduší a bude mať aj ďalšie negatívne dopady na životné prostredie. Alternatívu vidia v separácii a recyklácii odpadu a vytvorení konkurenčného trhového prostredia v odpadovom hospodárstve mesta. Tvrdia, že spaľovňa bude predimenzovaná a odpad sa bude dovážať zo zahraničia. Manažment KOSIT-u to však jednoznačne odmieta.
Prvá etapa rekonštrukcie košickej spaľovne sa začne už v januári budúceho roka. Podľa hovorcu spoločnosti Rolanda Bánhegyiho si vyžiada náklady približne 11,9 milióna eur. Financovať sa bude na 90 percent z úveru, zvyšných 10 percent nákladov si rozdelia traja akcionári - talianska spoločnosť 4Italy, mesto Košice a košická spoločnosť Hooch. Mesto ako tretinový akcionár sa na investícii bude podieľam sumou približne 12 miliónov korún.
V súčasnosti vyprodukujú Košičania ročne 215 kilogramov komunálnych odpadov na osobu. Ročné poplatky sú 650 korún a nemenili sa od roku 2001 - od vzniku spoločnosti KOSIT. Podľa jej odhadov do roku 2014 vyprodukuje mesto 560 kilogramov na osobu a rok a spolu s okolitými obcami bude potrebné zneškodňovať 160-tisíc ton ročne. Ochranári však tieto odhady spochybňujú.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/