(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Košičania začínajú petičnú akciu proti zvyšovaniu množstva spaľovaných odpadov.
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Jul 06 2007 - 03:02 GMT
(TASR) - Obyvatelia Košíc a okolitých obcí i ochranári začínajú petičnú akciu proti plánovanému zvýšeniu množstva spaľovaných odpadov a zväčšovaniu kapacity košickej spaľovne. Chcú tak presvedčiť poslancov mestského zastupiteľstva, aby nepodporili priemyselný plán spoločnosti Kosit, ktorá chce spaľovať viac odpadov. Petičnú akciu koordinujú mimovládne organizácie Priatelia Zeme – SPZ, Sosna a Abovská Osa.

"Plán spoločnosti Kosit prehnane optimisticky kalkuluje s príjmami z ekonomicky neistých aktivít a niektorými nadhodnotenými údajmi, ako je napríklad nereálny nárast množstva odpadov. Realita na trhu ukazuje, že spaľovňa nebude mať zďaleka toľko odpadov a ďalších palív, s akými ráta. Akýkoľvek iný vývoj budú musieť zaplatiť vo zvýšených poplatkoch za odpad občania," uviedol koordinátor petičnej akcie Ladislav Hegyi z Priateľov Zeme - SPZ.
Hoci majú poslanci mestského zastupiteľstva v Košiciach hlasovať o podpore pre projekt v hodnote stoviek miliónov korún, stále nepoznajú celkovú výšku investície, tvrdí Hegyi. Podľa neho zvýšením kapacity spaľovne na 200 000 ton odpadov ročne a množstva spaľovaných odpadov hrozí nárast množstva celkových ročných emisií.
"Vzrastie riziko dovozu odpadov do spaľovne zo zahraničia. Kosit v minulosti verejne vyjadril svoj záujem o tento druh podnikania. Zvýšili by sa tak negatívne dopady nákladnej dopravy na prostredie, ako aj množstvo nebezpečných odpadov produkovaných spaľovňou," myslí si Štefan Szabó z občianskeho združenia Sosna.
Spoločnosť Kosit podľa iniciátorov petície kalkuluje so spaľovaním omnoho väčšieho množstva odpadov a kalov, čím ide jej plán v rozpore s ekologicky a ekonomicky výhodnejším spôsobom nakladania s týmito druhmi odpadov. Väčšia časť komunálnych odpadov sa aj podľa legislatívy SR dá a má recyklovať. Pre kaly máme lacnejšie a ekologickejšie alternatívy v podobe prevencie a kompostovania. Pre biomasu sú ekonomicky výhodnejšie špecializované kotly. Priemyselný plán spoločnosti Kosit chce namiesto týchto ekologicky a ekonomicky lepších alternatív presadiť horšie, tvrdia ochranári. Podľa ich názoru spaľovňu odpadov v Košiciach v súčasnosti rozširovať netreba. Nedávno prešla rekonštrukciou, spĺňa emisné limity a naplnený nie je ani jediný kotol s kapacitou 80 000 ton.
Spoločnosť Kosit argumenty ochranárov proti rekonštrukcii spaľovne a jej využitiu na energetické účely odmieta ako neodborné a z hľadiska európskych trendov zastarané. Zásadne je napríklad proti tvrdeniu, že odpad budú na Slovensko pre predimenzovanú kapacitu kotlov dovážať. "Aj v stredu sme s ochranármi rokovali dve a pol hodiny, ale zdá sa, že sú nie sú prístupní racionálnym argumentom a ide im len o presadenie ich agendy za každú cenu," uviedol pre TASR hovorca Kositu Roland Bánhegyi.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/