(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Odborári ŠD Košice žiadajú valorizáciu platov umeleckých pracovníkov.
@ Aktuálne -> Región     Jul 02 2007 - 15:30 GMT
(TASR) - Valorizovať ešte v tomto roku platy umeleckých pracovníkov, ktorí tvoria približne 70 percent zamestnancov košického Štátneho divadla (ŠD), žiada Základná organizácia Slovenského odborového zväzu kultúry a spoločenských organizácií (SOZPK a SO) pôsobiaca pri ŠD.

Účastníci dnešného aktívu na záver divadelnej sezóny prijali uznesenie, ktoré zaslali aj Ministerstvu kultúry SR. Požadujú v ňom zahrnúť valorizáciu platov umeleckých pracovníkov do vyššej kolektívnej zmluvy na roky 2008 - 2010. "Pri neakceptovaní našich požiadaviek zvážime na ich presadenie na začiatku novej sezóny radikálnejšie postupy," uviedol pre TASR predseda SOZPK a SO pri košickom ŠD Jozef Horváth.

Košickí divadelníci a odborári na aktíve vyjadrili nespokojnosť s návrhom Ministerstva financií SR, ktorý sa týka rozpočtu verejnej správy na roky 2008 - 2010 v kapitole kultúry. Zároveň podporili vyhlásenie zástupcov divadelnej a hudobnej obce a zástupcov odborov z pracovného stretnutia zo 6. júna tohto roku

"Účastníci stretnutia so znepokojením prijali zámer vlády znížiť v návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2008 - 2010 plánovaný počet zamestnancov štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií o 10 percent v roku 2008, ako i zníženie rozpočtov organizácií o 5 percent. Predloženú reorganizáciu štátnej správy spojenú so znižovaním počtu zamestnancov v oblasti živého umenia považujeme v praxi za nerealizovateľnú. V celej oblasti živého umenia je týmto krokom ohrozená funkčnosť umeleckých ustanovizní, utlmenie ich prevádzky spojenej s obmedzením novej tvorby a odchod špičkových umelcov zo Slovenska. Postupnou reorganizáciou kultúry od roku 1993 už zanikli celé umelecké súbory, ako je Komorná opera, Orchester Novej scény, Opereta Novej scény, Spevácky zbor SĽUK, Opereta v Prešove, Musica aeterna a Moyzesovo kvarteto pri Slovenskej filharmónii," zdôrazňuje sa okrem iného vo vyhlásení.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/