(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Spišský Štvrtok prišiel s novým návrhom pri riešení problému Rómov z Letanoviec.
@ Aktuálne -> Región     Jun 07 2007 - 15:12 GMT
(TASR) - Obec Spišský Štvrtok v okrese Levoča ponúka nové riešenie problému súvisiaceho s výstavbou bytov pre Rómov z osady Letanovský Mlyn v susediacich Letanovciach v okrese Spišská Nová Ves.

Starosta obce Štefan Bajtoš dnes pre TASR uviedol, že po tom, čo Letanovčania odmietli lokalitu Dobošky, našli vo svojom katastri územie Vyšné Gerlachovské o výmere približne 13 hektárov, ktoré sú vlastníci ochotní odpredať. Doteraz postavené štyri bytové domy so 16 bytmi v lokalite Strelníky na hranici katastra so Spišským Štvrtom čakajú už na kolaudáciu a ďalších 80 bytov by už postavili v lokalite Vyšné Gerlachovské.
Bajtoš spresnil, že približne 200 vlastníkov pôdy je ochotných odpredať ju za cenu podľa znaleckého posudku, čo je lacnejšie, než je trhová cena. Na ťahu je teraz Úrad vlády SR, pretože bude potrebné previesť vytypované územie z katastra Spišský Štvrtok do katastra Letanovce. Rokovať o tom budú 11. júna so splnomocnencom vlády pre samosprávu Jánom Turčanom a splnomocnenkyňou pre rómske komunity Klárou Orgovánovou.
Nová lokalita pre letanovských Rómov a obec Letanovce je podľa Bajtoša výhodná aj tým, že je vzdialená len približne 400 metrov od letanovskej Základnej školy a viedol by k nej vybudovaný chodník. Trinásťhektárová výmera, čo je dvojnásobok lokality Strelníky, dáva navyše možnosť riešiť problém približne 800 Rómov z osady Letanovský Mlyn komplexne. Je tam totiž priestor aj na postavenie materskej školy, kultúrneho centra a infraštruktúry, pripomenul Bajtoš. Obec navrhuje, aby pozemok odkúpil štát, čo by nikomu v budúcnosti nezväzovalo ruky pri ďalšom rozvoji novej osady.
"Vždy nám hovorili, že ak odmietame postaviť domy pre Rómov v našom tesnom susedstve, mali by sme dať konštruktívny návrh. Myslím si, že tentokrát sme tak urobili a riešenie by mohlo byť výhodné pre všetkých," uviedol starosta.
Obyvatelia Spišského Štvrtku a ďalších obcí proti výstavbe novej osady vo svojej blízkosti v lokalite Strelníky protestujú. Obávajú sa hlavne o svoju bezpečnosť zo strany podľa nich neprispôsobivých Rómov z Letanovského Mlyna. "Býva ich tam, vrátane migrujúcich, najmenej 1000, aj keď Letanovce uvádzajú len 680 rómskych obyvateľov. Ohrozený by mohol byť aj cestovný ruch v Slovenskom raji," dodal Bajtoš.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/