(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Košice pokročili v príprave kandidatúry na titul Európske hlavné mesto kultúry.
@ Aktuálne -> Región     Jun 06 2007 - 09:18 GMT
(TASR) - Interface - bod spojenia, pod čím sa skrýva spolupráca všetkých Košičanov a komunikácia mesta s jeho obyvateľmi a návštevníkmi, je hlavnou myšlienkou kandidatúry Košíc na titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 a koncepciou, ktorú schválila včera svojom druhom stretnutí Rada projektu.

"Rada odsúhlasila hlavnú tému, päť pilierov na ktorých bude stáť kandidatúra a logo. To ostatné boli informácie a návrhy, ktorých reálnosť rada ešte posúdi a predloží ich finančnú analýzu na ďalšom rokovaní o dva mesiace," uviedol primátor mesta František Knapík. Kusé informácie o rokovaní primátor odôvodnil tým, že projekt je súťažou, a preto nie všetko je v tejto etape vhodné na zverejnenie.
Manažér projektu Marek Kolarčík spresnil, že rada schválila okrem hlavnej myšlienky a loga aj podpornú kultúrnu kampaň na rok 2007 a jej členom predstavili internetovú stránku projektu www.kosice13.sk. Prezentované boli investičné zámery, ktoré by mohli vylepšiť podľa Kolarčíka nedostatočnú kultúrnu infraštruktúru mesta. Zatiaľ predstavili 15 veľkých projektov, ktorých počet ešte prehodnotia a zúžia. Uvažuje na napríklad o prebudovaní areálu bývalých kasární kpt. Jaroša na kultúrne mestečko, adaptácii Hrnčiarskej ulice na prezentáciu a rozvoj remesiel, zastrešení košického amfiteátra, prístavbe k budove Východoslovenského múzea či rekonštrukcii Starej krytej plavárne.
V roku 2013 sa Európskym hlavným mestom kultúry stane jedno francúzske a jedno slovenské mesto. Na základe najlepšie pripraveného projektu rozhodne o národnom víťazovi Európska komisia na jeseň 2008. Prvá fáza výberu sa na celoslovenskej úrovni uskutoční už v novembri tohto roku. Rozmer podujatia, ktorého súčasťou je viac ako 300 podprojektov a takmer tisícka sprievodných podujatí, sa dá prirovnať ku konaniu svetovej výstavy.
Cieľom podujatia EHMK, ktoré vyhlasuje Európska komisia (EK) už od roku 1985, je podpora trvalo udržateľného rozvoja a budovanie partnerstva v medzinárodnom rozmere, pozdvihnutie mesta a jeho kultúrnej úrovne, zmena imidžu a upevnenie európskeho rozmeru mesta, ako aj nárast domáceho a zahraničného cestovného ruchu.
Kandidatúru Košíc podporilo doteraz druhé najväčšie francúzske mesto Lyon, ktoré je kandidátom na rovnaký titul, a podporu mu vyjadrilo prostredníctvom primátora Gábora Demszkého aj hlavné mesto Maďarska Budapešť.
V tomto roku panuje na európskom kultúrnom Olympe grécke mesto Patras, vlani z titulu profitovalo írske mesto Cork.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/