(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Na cvičení Zádiel 2007 preveria pripravenosť SR na možnú nákazu vtáčou chrípkou.
@ Aktuálne -> Región     May 24 2007 - 13:59 GMT
(TASR) - Pripravenosť Slovenska na riešenie nákazy vtáčou chrípkou a možnej následnej pandémie chrípky u ľudí preverí rozsiahle cvičenie s medzinárodnou účasťou Zádiel 2007 a odborný seminár, ktoré budú 30. a 31. mája v Košiciach a v obci Dvorníky-Včeláre a v Moldave nad Bodvou v okrese Košice-okolie.

Na oboch podujatiach sa zúčastní približne 300 ľudí, z nich viac ako 100 bude aktívne cvičiť v teréne. Hoci v roku 2005 už bolo v regióne podobné cvičenie, Zádiel 2007 je prvé svojho druhu rozsahom i témou. Cvičiace štáby budú totiž riešiť aj modelové situácie a opatrenia na zvládnutie pandémie humánnej chrípky po zmutovaní vírusu vtáčej chrípky H5N1.
Ako uviedol dnes na tlačovej konferencii vedúci cvičenia a prednosta Krajského úradu v Košiciach Milan Géci, podujatie má preveriť a precvičiť reálnosť spracovaných plánov ochrany obyvateľstva a súčinnosť orgánov a organizácií pre prípad nákazy. Úrad civilnej ochrany Ministerstva vnútra SR nezveril organizáciu podujatia KÚ v Košiciach náhodne. "Sú tu skvelí manažéri krízového riadenia a plánovania a na druhej strane vynikajúci odborníci humanitného a veterinárskeho lekárstva, dodal Géci.
Po odbornom seminári 30. mája v Košiciach sa na druhý deň uskutoční praktické cvičenie štábov v obci Dvorníky-Včeláre, kde je farma s 28 000 kusmi výkrmovej hydiny Poľnohospodárskeho družstva Nová Bodva. Keďže podľa námetu cvičenia zmutovaný vírus zasiahne aj obyvateľstvo obce, kde sú drobnochovatelia hydiny, zapoja do riešenia a jej samosprávu a samotných občanov. Na mieste budú okrem iného aj ukážky z činnosti mobilnej linky na likvidáciu nakazenej hydiny, prepravy infikovaných ľudí v takzvaných biovakoch, ako i pochovávania zomrelých a duchovnej útechy pozostalých.
V rámci cvičenia bude v Moldave nad Bodvou zasadať aj pandemická komisia vlády s účasťou zástupcov zainteresovaných inštitúcií a rezortov pôdohospodárstva, vnútra, zdravotníctva a verejného zdravotníctva, obrany, veterinárnej a potravinovej správy, školstva a ďalších. Na priebeh cvičenia bude dohliadať polícia, pričom v čase jeho konania bude platiť znížená rýchlosť na štátnej ceste medzi Moldavou nad Bodvou a Dvorníkmi-Včelármi, a to 40 kilometrov za hodinu.
Cvičenie Zádiel 2007 je aktuálne aj preto, že vírus vtáčej chrípky potvrdili v prvej polovici mája v Csongrádskej župe v susednom Maďarsku.
Podľa odborníkov by prípadná pandémia chrípky po zmutovaní vírusu vtáčej chrípky a tým aj jej možného prenosu na človeka mohla zasiahnuť milióny ľudí a spôsobiť kolaps ekonomiky a verejného života. Začiatkom 20. storočia už Európa zaznamenala pandémiu španielskej chrípky, ktorá pripravila o život 25 miliónov ľudí.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/