(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Csáky: SMK nemá nič spoločné s kampaňou za politickú autonómiu Maďarov.
@ Aktuálne -> Politika     May 18 2007 - 09:21 GMT
TASR) - SMK podľa jej predsedu Pála Csákyho nemá nič spoločné s kampaňou za politickú autonómiu Maďarov na Slovensku, o ktorej včera predložil dôkazy novinárom predseda SNS Ján Slota.
"Nie sme do toho zaangažovaní a ak to robia agenti SNS, tak to nevieme ovplyvniť," uviedol Csáky včera na tlačovej konferencii v Košiciach, kde sa zúčastnil na rokovaní novej Krajskej rady SMK. Podľa neho je na Slovensku sloboda slova a každý sa môže vyjadrovať v rámci ústavy a platných zákonov.

Csáky povedal, že autonómia nie je v politicko-programovej agende SMK. Podľa neho však po nástupe novej vládnej koalície došlo k zhoršeniu postavenia maďarskej menšiny na Slovensku. SMK bude okrem iného iniciovať nápravu v prístupe vlády k plneniu záväzkov z Charty menšinových jazykov a chce predložiť do konca júna aj novelu jazykového zákona. Na Slovensku by sa podľa Csákyho mohli používať všetky oficiálne jazyky EÚ. Menšiny by podľa pripravovanej novely mohli na zmiešanom území používať svoju reč napríklad v zdravotníctve pri urgentnom volaní na rýchlu zdravotnú pomoc.
SMK považuje vo vzťahu k menšinám za diskriminujúce aj zastavenie vysielania Rádia Patria na stredných vlnách a považuje ho fakticky za zrušenie maďarského národnostného vysielania.
Csáky vyjadril aj obavy z vývoja v kauze študentky Hedvigy Malinovej, obvinenej z krivej výpovede. "My jej dôverujeme, ale nie sme stránkou v tomto konflikte," vyjadril sa Csáky. Podľa neho sa už ozýva aj zahraničie, najnovšie maďarský parlament a žiada, aby proces nebol politicky motivovaný, ale korektný.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/