(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Posledná rozlúčka s Jánom Bzdúchom bude 13. apríla.
@ Aktuálne -> Región     Apr 12 2007 - 08:51 GMT
(TASR) - Posledná rozlúčka s košickým hercom, divadelným výtvarníkom a režisérom Jánom Bzdúchom, ktorý zomrel po dlhšej chorobe 8. apríla, bude v piatok o 13. hod. v Historickej budove košického Štátneho divadla. TASR o tom informovali dnes z vedenia divadla.

Ján Bzdúch sa narodil sa 21. mája 1922 v Brezovej pod Bradlom. S herectvom začínal ako ochotník počas gymnaziálnych štúdií v Prešove, v rokoch 1944 – 45 bol členom Slovenského divadla v Prešove. V roku 1945 s Jankom Borodáčom a ďalšími nadšencami zakladali Národné divadlo v Košiciach. V Štátnom divadle zotrval až do odchodu do dôchodku v roku 1983. Vytvoril tu vyše dvesto hereckých postáv, režíroval činoherné inscenácie a venoval sa aj divadelnému výtvarníctvu.
V činohre bol Ján Bzdúch predstaviteľom generačnej skupiny Borodáčovej školy. V hrách domácej i svetovej klasiky, v modernej dráme sa najrozmanitejších postáv zmocňoval vitálnym inštinktom. Menšou postavou debutoval vo filme Čertova stena, ďalšie filmové roly využívali schopnosť herca vytvárať charakterové postavy.
Ján Bzdúch po celý svoj život vedel odolať lákadlám z centra divadelného diania, aj keď domácu doménu už dávno prerástol, zostal v divadle, kde vytvoril postavy, na ktoré sa nezabúda. Právom mu patrí miesto v čestnej galérii medzi prvými a prvoradými. Podľa vedenia ŠD Košice v ňom odchádza umelec, ktorý spoluvytváral slovenské moderné herectvo.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/