(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Jediné hniezdisko lyžičiara bieleho na Slovensku je ohrozené.
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Mar 29 2007 - 02:59 GMT
(TASR) - Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Senné - jediné hniezdisko lyžičiara bieleho na Slovensku a ďalších vzácnych druhov vodných vtákov je ohrozené intenzívnym chovom rýb v priľahlom rybníku. ChVÚ Senné zahŕňa Národnú prírodnú rezerváciu (NPR) Senné, sústavu rybníkov Senné - Iňačovce a okolité lúky. Mnohé z chránených vtáčích druhov hniezdia aj na rybníkoch, ktoré sú primárne určené na produkciu rýb. "Ďalšie prežitie lyžičiara bieleho, volaviek bielych či čoríkov bahenných v tomto území bude v budúcnosti závisieť od toho, ako sa podarí skĺbiť záujmy ochrany prírody s intenzívnym chovom rýb," povedal manažér CHVÚ Senné Ján Uhrín.

Štátna ochrana prírody SR, SOS/BirdLife Slovensko, zástupcovia dotknutých obcí, poľovníci a Zemplínske múzeum sa rozhodli zachrániť najvýznamnejšiu lokalitu pre hniezdenie vzácneho vodného vtáctva na Slovensku.
Cieľom projektu LIFE Ochrana Chránených vtáčích území Senné a Medzibodrožie na Slovensku je výkup 50 hektárov podmáčaných lúk, čo by malo zabezpečiť prípravu nových hniezdnych a potravných možností pre vodné vtáky na lúkach v okolí rybničnej sústavy. Súčasťou projektových aktivít je aj oprava presakujúcej hrádze v NPR Senné.
Celkový rozpočet projektu je viac ako 1,3 mil. eur (43,68 mil. Sk). Polovicu nákladov hradí Európska komisia. Druhú polovicu rozpočtu pokrývajú slovenskí partneri. Projekt potrvá do novembra 2010.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/