(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Dni francúzskej kultúry pripravuje v Košiciach Francúzska aliancia.
@ Kultúra -> Oznamy     Mar 12 2007 - 13:53 GMT
(TASR) - Dialóg medzi kultúrami, ale aj umelcami a publikom je ústredným mottom už 8. ročníka Dní francúzskej kultúry, ktoré na 22. - 28. marca pripravuje v Košiciach Francúzska aliancia (FA). Milovníci frankofónnej kultúry uvidia počas siedmich dní sedem podujatí rôznych žánrov od moderných kultúrnych prúdov po klasické francúzske umenie. "Určite nosným podujatím pre mladých ľudí bude vystúpenie troch popredných francúzskych dídžejov French touch elektro. Ide o elektrohudbu, ktorá je v súčasnosti vývozným artiklom francúzskej kultúry," uviedla pre TASR prezidentka FA v Košiciach Silvia Liptáková.

Podľa atašé pre spoluprácu v oblasti francúzštiny Barbory Eydely len jedno z podujatí - 6. ročník Festivalu stredoškolských frankofónnych divadiel môže mať jazykovú bariéru, na ostatných diváci nepotrebujú tlmočenie do francúzštiny. Pripomenula, že vo francúzskej kultúre sa už miešajú rôzne vplyvy a vytvárajú ju aj umelci iných štátov a národov. Príkladom je moderné tanečné predstavenie poľského choreografa Stanislawa Wisniewského pod názvom Svet sa pomaly septemblámal októbrolámaním smerom k novembru, ktoré vzniklo vlani pre tanečný festival v Avignone a uvidia ho aj Košičania.
Vo filmovej časti podujatia budú mať slovenskú premiéru filmy Náuka o snoch a Transylvánia, ktorý je tiež typickou ukážkou francúzskeho diela vytvoreného medzinárodným tímom umelcov. Záver dní bude patriť Kabaretnému večeru slovenskej speváčky Jany Orlickej, ktorá zaspieva francúzske šansóny.
Viceprezident FA Roman Gajdoš pripomenul, že Dni francúzskej kultúry môžu byť prínosom v príprave mesta Košice do súťaže o titul Európske hlavne mesto kultúry v roku 2013. Celý rok bude totiž mať tento titul jedno slovenské a jedno francúzske mesto.
Dni francúzskej kultúry pripravuje FA v spolupráci s Veľvyslanectvom Francúzskej republiky v SR, bratislavským Francúzskym inštitútom a s podporou mesta Košice. Finančne prispeli aj francúzski investori, etablovaní na Slovensku.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/