(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Košické konzervatórium oslavuje 55. výročie založenia.
@ Aktuálne -> Región     Jan 25 2007 - 07:57 GMT
TASR) - Klavírny virtuóz a pedagóg Peter Toperczer, skladateľ Peter Breiner, operný spevák Štefan Margita a ďalšie osobnosti vážnej i populárnej hudby patria medzi absolventov Konzervatória v Košiciach (KK), ktoré oslavuje tento rok 55. výročia založenia.

Školský symfonický orchester pripravuje k výročiu samostatný koncert, ktorý sa uskutoční 29. januára v košickom Dome umenia, informoval dnes na tlačovej konferencii riaditeľ KK Bartolomej Buráš.
Ako ďalej uviedol, škola, ktorá ako jediná z konzervatórií na Slovensku má všetky existujúce odbory, vrátane cirkevnej hudby, vychovala doteraz takmer 2000 absolventov. Významným pedagógom školy, ktorý založil organové oddelenie, bol Ivan Sokol. Výsledky práce prezentovalo KK v 16 štátoch Európy. Na škole pôsobí niekoľko hudobných telies - od symfonického a akordeónového orchestra cez dychový kvintet a sláčikové kvartetá až po spevácky zbor. Z absolventov KK pochádza aj väčšina členov košickej Štátnej filharmónie či orchestra Štátneho divadla v Košiciach.
Do priestorov na Timonovej ulici, kam sa škola presťahovala po navrátení majetku cirkvi, investoval Košický samosprávny kraj približne 38 miliónov korún. Problémom konzervatória ostáva zastaraný nástrojový park, na obnovu a doplnenie ktorého by potrebovali milióny korún. Ide najmä o klavíre, akordeóny, bicie nástroje a podobne, spresnil Buráš.
Škola začala spolupracovať s európsko - slovenským kultúrnym združením FEMAN. Ako informoval jeho riaditeľ Eduard Buraš, na tohtoročný jún pripravujú vytvorenie spoločného medzinárodného mládežníckeho orchestra Y.M.E.A. (Yang Music Euro Academie) z mladých muzikantov partnerských miest Košíc - Ostravy, Rzesowa, Užhorodu a Miškovca. Sústredenie budú mať hudobníci a ich pedagógovia v Spišskej Kapitule a vystúpia na koncertoch v rámci tohtoročného košického kultúrneho leta.
Na rok 2009 plánuje KK vystúpenia ďalšieho medzinárodného orchestra, ktorý sa formuje v rámci projektu EÚ Tempo a iniciovalo ho združenie FEMAN.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/