(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Spoločnosť priateľov Kuby na Slovensku založila v Košiciach klub
@ Aktuálne -> Región     Jan 17 2007 - 08:21 GMT
(TASR) - Nový klub Spoločnosti priateľov Kuby na Slovensku založili dnes v Košiciach za prítomnosti nového kubánskeho veľvyslanca v SR Davida Paulovicha Escalonu.

"Máme v súčasnosti 600 členov a šesť klubov od Bratislavy až po Prešov. Okrem iných aktivít doplňujeme informácie o Kube, ktoré podľa môjho názoru v našich médiách nie sú kompletné alebo nie celkom presné a dostatočné," spresnil pre TASR podpredseda spoločnosti Matej Berenčík. Členmi spoločnosti sú Slováci, ktorí buď pracovali, študovali alebo pôsobia na Kube, cestujú tam za turistikou a chcú bližšie spoznávať históriu, život a kultúru karibskej oblasti.
Zakladajúce stretnutie členov nového klubu bolo na pôde Gymnázia s bilingválnou španielskou sekciou, ktoré je jediné na východnom Slovensku. Jeho návštevou ukončil kubánsky veľvyslanec Escalona trojdňový pracovný pobyt v regióne, počas neho sa stretol so zástupcami regionálnej a miestnej samosprávy, košických univerzít a podnikateľských kruhov.
Veľvyslanec vidí dobré perspektívy rozvoja spolupráce regiónu s partnermi na Kube v medicíne, banskom inžinierstve, výpočtovej technike, hutníctve, školstve či turistike, uviedol na tlačovej besede. Za potešujúce považuje, že v meste za začína formovať vznikom rôznych inštitúcií španielska komunita. V Košiciach totiž pôsobí popri španielskom gymnáziu španielsky honorárny konzulát, založili tu aj neziskovú organizáciu Hispánsky dom a aktívne vystupuje vo vzťahu k španielskym ivestorom regionálna Slovenska obchodná a priemyselná komora.
Na dnešnom stretnutí s košickým primátorom Františkom Knapíkom Escalona ocenil rekonštrukciu historického jadra Košíc. Vyslovil presvedčenie, že skúsenosti našich stavbárov a pamiatkarov by privítali aj Kubánci pri obnove historickej časti Havany.
Podľa riaditeľky košického španielskeho gymnázia Aleny Bobákovej návštevou Escalonu urobili prvý krok k tomu, aby ich žiaci mohli absolvovať pobyty na Kube. Škola bude v tejto súvislosti iniciovať na Ministerstve školstva SR podpis kultúrnej dohody medzi oboma štátmi, dodala Bobáková.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/