(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Na vianočnom koncerte v Markušovciach zaznie aj organ z 18. storočia
@ Aktuálne -> Región     Dec 06 2006 - 14:55 GMT
(TASR) - Organ z 18. storočia pochádzajúci z evanjelického kostola v Jurskom v okrese Kežmarok rozozvučia interpreti na nedeľňajšom vianočnom koncerte v letohrádku Dardanely v Markušovciach na Spiši. Začne sa o 18. hodine v múzeu historických klávesových nástrojov.

"Predstavia sa sopranistka Aneta Mihályová, barytonista Juraj Havaj, na klavíri a historickom organe-pozitíve bude hrať Xénia Maskaliková," informovala vedúca múzea Bernadeta Kicková. Zaznejú vianočné skladby európskych autorov a v závere aj slovenské koledy. Tradičnú bodku za koncertom dá Tichá noc, ktorú zaspievajú interpreti spoločne s divákmi pri svetle prskaviek. Podujatie sa koná s finančnou podporou ministerstva kultúry.

Vianočné koncerty začali v múzeu organizovať v roku 1989. Stretli sa s mimoriadne priaznivým ohlasom, a tak pred koncertom zvyčajne presunú dva či tri exponáty do bočného krídla, čím sa vytvorí priestor pre asi 200 návštevníkov.

V múzeu klávesových nástrojov v Markušovciach je sústredených 23 exponátov od slovenských výrobcov klavírov a klavichordov. Kicková doplnila, že dobré meno na Slovensku mali nielen výrobcovia klavírov z veľkých miest ako Bratislava či Košice, ale aj zo Spiša, napríklad z Kežmarku, Levoče či Vrbova. Z historických nástrojov sústredených v Markušovciach je funkčná iba časť. Z nich tri využívajú aj pri sporadických koncertných vystúpeniach umelcov v priestoroch múzea. V depozitároch je ďalších päť či šesť nástrojov, ktoré by chceli postupne zrekonštruovať.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/