(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Rómovia z Pavloviec nad Uhom našli prácu v zahraničí
@ Aktuálne -> Región     Nov 28 2006 - 16:18 GMT
(TASR) - Za pozitívny jav, ktorý napokon pomáha zveľaďovať obec, označil starosta Pavloviec nad Uhom Jozef Kočan cesty Rómov za prácou do zahraničia po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ). Vracajú sa domov so zárobkom a kupujú si tu domy.

Rómovia zo spomínanej dediny v Michalovskom okrese neodchádzajú do krajín EÚ ako turisti hľadajúci sociálne výhody toho-ktorého štátu, ale za zárobkom. "Aj teraz je z obce v Anglicku, Škótsku a Švédsku cez 1500 našich Rómov a všetci sú tam zamestnaní. Vracajú sa domov pomerne často - raz za polroka, väčšina z nich si kupuje rodinné domčeky, tie obnovujú a pripravujú zázemie pre rodinu," uviedol dnes pre TASR Kočan. Dodal, že ide o ľudí, ktorí naberajú v zahraničí na kultúre a správaní sa. "O našich Rómoch stále tvrdím, že sú úplne iní - nie Rómovia pre hanbu," doplnil starosta.

V obci žije cez 2500 Rómov, čo predstavuje 60 percent obyvateľstva. Napriek tomu, že tvoria majoritu, nespôsobujú žiadne väčšie problémy ani krádeže. Rómovia sú integrovaní v obci, niektoré ulice v nej sú čisto rómske. Osadu v Pavlovciach nad Uhom zlikvidovali v roku 1960.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/